اجتماعی 04:17 - 06 آذر 1400
مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهر تهران در مورد آخرین وضعیت نوسازی تاکسی های فرسوده و نحوه نوسازی در دوره مدیریت شهری توضیحاتی را ارائه کرد و با بیان اینکه رانندگان تاکسی در سالهای اخیر تنها گذاشته شدند، گفت: با شروع آلودگی هوا بحث نوسازی تاکسی‌ها به مسئله روز تبدیل می شود، اما متاسفانه با ظهور مسافربرهای اینترنتی شاهد آن بودیم که رانندگان تاکسی رها شدند و رانندگان تاکسی را به مرحله ورشکستگی رساندیم.

رانندگان تاکسی پایتخت در سالهای اخیر تنها گذاشته شدند/لزوم قانون مندی نوسازی تاکسی‌های فرسوده

اسماعیل بیگی در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد روند نوسازی تاکسی‌های فرسوده با بیان اینکه خودروهای تاکسی نیز جزئی از خودروهای در حال تردد در سراسر کشور هستند، اظهارکرد: تاکسی‌ها برآیند متوسط جامعه بوده و در همه دنیا خودروی تاکسی، از خودروهای تولید داخل همان کشور هستند؛ لذا اگر وضعیت خودروسازان مطلوب نباشند، وضع تاکسی‌ها نیز مناسب نیست.

وی با بیان اینکه پیش از این اعلام می‌شد که سن فرسودگی تاکسی‌ها در تهران ۱۰ سال است، افزود: این قانون دارای ایراداتی بود چراکه گاها دیده می شد تاکسی هایی که حتی ۵ سال از عمرشان می گذشت، نمی‌توانستند استانداردهای ایمنی و آلودگی را پاس کنند. بر همین اساس در آیین نامه جدید قانون هوای پاک، سن فرسودگی حذف شد و بجای آن، شاخص های ایمنی و استاندارد، جایگزین سن خودرو شد به گونه ای که هر تاکسی فارغ از سن آن، اگر بتواند استانداردهای ایمنی و آلایندگی را تست کند، مجاز به تردد است.

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهر تهران در مورد تعداد خودروهای فرسوده این ناوگان نیز گفت: با احتساب مدل قدیم که همان سن ۱۰ سال است، حدود ۴۰ هزار تاکسی فرسوده در تهران درحال تردد هستند.

اسماعیل بیگی درباره نحوه نوسازی تاکسی‌های فرسوده با تاکید بر اینکه متاسفانه در گذشته نوسازی تاکسی‌ها یک روال مشخص نداشت، تصریح کرد: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده در نظر داریم که فرآیند نوسازی را به یک امر جاری تبدیل کنیم؛ چراکه در گذشته شاهد بودیم فرایند نوسازی، متفاوت بوده؛ یعنی در یک سال تا ۷۰۰۰ تاکسی نوسازی شده بود؛ اما در برخی سال‌ها نیز نوسازی اصطلاحا خوابیده بود به گونه ای که تنها ۵۰۰ خودرو در آن سال ها نوسازی شده بود.

وی ادامه داد: در حال حاضر ما در نظر داریم که فرایند نوسازی تاکسی ها را منظم کنیم و به یک عدد معقول در سال برسیم؛ البته یکی از اضلاع نوسازی، شهرداری است و باید دولت با اهتمام بیشتری در حوزه تامین منابع مالی برای نوسازی تاکسی ها، وارد شود. هرچند که ممکن است وضعیت مالی دولت نیز مناسب نباشد اما باید با تعامل و رایزنی این مشکل را حل کنیم.

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهر تهران در مورد وضعیت خودروسازان نیز با بیان اینکه خودروسازان نیز در صورت عدم تامین منابع مالی قادر به عمل به وعده هایشان نیستند، گفت: نگاه خودروساز، اقتصادی است و اگر برای آنها تولید تاکسی، به صرفه باشد آن را انجام می دهند و در غیراینصورت هر روز بهانه می آوردند و باید این روند با کمک دولت و وزارت صنعت، بهبود یابد و این مشکلات با تعامل حل و فصل شود؛ چراکه در این موضوع، کار به صورت دستوری و اجباری پیش نمی رود و لازم است نهادهای مختلف همچون مجلس و دولت برای حل مشکلات خودروسازان وارد شوند تا آنها به موقع تاکسی ها را تحویل دهند.

نحوه تامین مالی نوسازی تاکسی‌های پایتختاسماعیل بیگی درخصوص روند تامین منابع مالی با تاکید بر اینکه بخش عمده منابع مالی از سوی دولت تامین می شود و دولت اعتبارات این بخش را با نگاه کارآفرینی در صندوق امید سپرده کرده است، گفت: بخشی از منابع نیز از سوی شهرداری تامین می شود و در نهایت مابه التفاوت تاکسی نو و قدیمی را راننده از طریق قیمت اسقاط خودروی قدیمی خود و وام، پرداخت می کند که این مجموعه منابع مالی تشکیل دهنده برای نوسازی تاکسی است؛ لذا اگر یکی از این اضلاع دچار مشکل شود، نوسازی تاکسی ها با مشکل مواجه خواهد شد.وی با اشاره به برنامه امسال نوسازی تاکسی‌های پایتخت، تصریح کرد: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده در سال ۱۴۰۰ می بایست ۱۰ هزار تاکسی نوسازی شود که تاکنون تنها نوسازی ۳۰۰۰ تاکسی انجام شده و امیدواریم در ۴ ماه آینده، این روند سرعت گیرد؛ چراکه در صدد باز کردن گره‌های نوسازی تاکسی هستیم و سعی می کنیم تا پایان سال حداقل ۷۰۰۰ تا ۸۰۰۰ تاکسی نوسازی شده و فاکتور ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ تاکسی نیز صادر شود و ان‌شاء الله با همراهی بهتر دولت، این برنامه ها محقق شود.

اولویت نوسازی تاکسی‌های فرسوده‌ خطوط پرتردد

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهر تهران در پاسخ به این سوال که چه تاکسی‌هایی در اولویت نوسازی قرار دارند، گفت: با توجه به حذف سن فرسودگی، ناوگانی که خدمات بیشتری به مردم ارائه می کند در اولویت نوسازی قرار دارد، به عبارت دیگر تاکسی‌های فرسوده‌ای که در خطوط پرتردد مشغول فعالیتند، در اولویت نوسازی قرار دارند.

وی در این باره که برخی رانندگان تاکسی خواهان تغییر نوع خودروی خود هستند، در حالی که پژو و سمند، ناوگان رسمی تاکسیرانی تهران را تشکیل می دهند، افزود: نوع خودروها در نوسازی، به مساله اقتصاد گره خورده و اگر خودروهای پژو و سمند برای ناوگان تاکسیرانی انتخاب شدند به دلیل قیمت مناسب آنها است و جالب است بدانید که چند سال پیش خودروهای هیبریدی با حذف عوارض گمرکی به عنوان تاکسی در تهران به کار گرفته شدند؛ اما این خودروهای لوکس که عمرشان روز به روز در حال بالا رفتن است، هزینه های نگهداری بالایی دارند، به گونه‌ای که اگر راننده تاکسی سمند بخواهد روغن خودروی خود را عوض کند چند ۱۰۰هزار تومان پرداخت می کند اما برای یک خودروی هیبریدی این رقم بسیار بالاتر است و بعضا رانندگان این خودروهای لوکس، از هزینه های نگهداشت بالای این خودروها گلایه دارند و برای تامین مخارج آنها مجبورند راننده سرویس شرکت های خصوصی شوند.

اسماعیل بیگی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه رانندگان تاکسی در سالهای اخیر تنها گذاشته شدند گفت: با شروع آلودگی هوا بحث نوسازی تاکسی ها به مسئله روز تبدیل می شود، اما یادمان باشد که متاسفانه با ظهور مسافربرهای اینترنتی شاهد آن بودیم که رانندگان تاکسی رها شدند و رانندگان تاکسی را به مرحله ورشکستگی رساندیم. رانندگان تاکسی در روزهای گرم یا برفی در پایانه ها با نرخ ثابت  مشغول به کار هستند و در مقابل هرگونه خطا یا کاستی به صد نفر پاسخ می‌دهند، این در حالی است که در مقابل، رانندگان مسافربرهای اینترنتی که شرکت مذکورشان در روزهای مختلف نرخ را تغییر داده، به هیچ کس پاسخگو نیست و کسی هم از آنها بازخواست نمی‌کند و با اینکه قرار بود کارگروهی در وزارت کشور بر آنها نظارت کند هیچ خبری نیست و این مسائل باعث دلسرد شدن رانندگان تاکسی می شود.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اجتماعی

اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، سیزدهمین رویداد «نوآوری‌های آموزشی چهارسوق» بزرگ‌ترین رویداد مردم‌نهاد جامعه فعالان تعلیم و تربیت کشور، با هدف ‏شبکه‌سازی، انتقال تجربیات نوآورانه بومی، تقویت انگیزه‌های تحولی و امید به آینده، ۲۷ تا ۲۹ بهمن ماه سال ۱۴۰۰ ب...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر؛ روابط عمومی شرکت واحد اتوبوسرانی تهران با صدور اطلاعیه‌ای، ضمن آرزوی موفقیت برای بازیکنان تیم ملی، از خدمات‌رسانی ناوگان اتوبوسرانی به تماشاگران این مسابقه، خبر داد. بر اساس این گزارش، شرکت واحد اتوبوسرانی تهران برای ر...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر؛ سرهنگ احمد شیرانی رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور ناجا در برنامه گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر در خصوص نقاط حادثه خیز و تصادفات جاده‌ای با بیان اینکه تعریف پلیس از نقاط حادثه خیز با سازمان راهداری یکسان است گفت: از نظر تعدا...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، سید عبدالله ارجائی ظهر چهارشنبه در نخستین نشست خبری خود با اصحاب رسانه مشهد با اشاره بر ظرفیت زائرپذیری شهر مشهد، بر ایجاد یک شهرک فرودگاهی تأکید و اظهار کرد: مشهد نیازمند شهر فرودگاهی است و در این زمینه مطالبه‌گر هستیم زیرا فرو...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد، سیدمرتضی بختیاری در بازدید از مناطق سیل‌زده استان هرمزگان با بیان اینکه ۵۱۰۰ واحد مسکونی خانواده‌های مددجوی کمیته امداد در سیل اخیر هرمزگان دچار آسیب شده است، افزود: حدود هزار واحد...
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» وزیر کشور با بیان اینکه مدیریت موفقی را از سوی مسئولان استانی در بارش سنگین برف شاهد بودیم، گفت: با همت همه دستگاهها هیچ مشکلی در خصوص قطعی برق، آب و گاز در استان اردبیل نداشتیم.
اجتماعی
رئیس سازمان بهزیستی کشور عنوان کرد
«خبرگزاری ایسنا» رئیس سازمان بهزیستی کشور درخصوص اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان، اعلام کرد که دستگاهها تا روز دوشنبه گزارش عملکرد خود را با کیفیت لازم اعلام کنند.
اجتماعی
رئیس سازمان بهزیستی کشور عنوان کرد
«خبرگزاری ایسنا» رئیس سازمان بهزیستی کشور درخصوص اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان، اعلام کرد که دستگاهها تا روز دوشنبه گزارش عملکرد خود را با کیفیت لازم اعلام کنند.
اجتماعی
وزیر کشور:
«خبرگزاری ایسنا» وزیر کشور تاکید کرد: با همت جمعی و مدیریت جهادی همه مسیرها و راههای شهری و روستایی در استان اردبیل باز شده و هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، پنجمین دورهمی فعالان حوزه نوآوری اجتماعی با موضوع «نوآوری اجتماعی و نقش سازمان‌های مردم‌نهاد در حل مسائل کشور» با دعوت از نمایندگان تشکل‌های مردمی و مشاور رئیس سازمان امور اجتماعی کشور به‌عنوان نماینده دولت برگزار شد. ا...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است