اجتماعی 22:51 - 11 مهر 1401

قوه قضائیه باید ملجاء همه تظلم‌خواهان باشد

به گزارش خبرگزاری مهر از مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی‌اژه‌ای در نشست با اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به سخنان یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی که نسبت به اختصاص وقت ملاقات به همسر یک محکوم امنیتی از ناحیه رئیس قوه قضائیه گلایه داشت، افزود: من باید تا آنجا که می‌توانم حرف هر فرد تظلم‌خواهی را استماع کنم و تفاوتی بین تظلم‌خواهان قائل نشوم؛ اعتقاد من این است و این اعتقاد را شفاف می‌گویم که قوه قضائیه باید ملجاء همه تظلم‌خواهان باشد صرف‌نظر از آنکه این تظلم‌خواه چه کسی است یا از چه جناح و گرایشی است؛ اینکه چون فرد تظلم‌خواه، فلان سابقه یا کارنامه را دارد، کاغذ تظلم‌خواهی‌اش را در خُردکن بیندازیم و به او وقت ملاقات ندهیم را من قبول ندارم.

رئیس عدلیه ادامه داد: از اختصاص وقت ملاقات به آن فردی که نام برده شد (همسر یک محکوم امنیتی) پشیمان نیستم و اگر موارد مشابه نیز پیش آید دوباره وقت ملاقات می‌دهم.

وی در همین راستا گفت: در طول شبانه‌روز حداقل ۱۰۰ پیامک تظلم‌خواهی از داخل و خارج کشور برای من می‌آید و برخی آنها را خودم پیگیری می‌کنم و با فرد تظلم‌خواه شخصاً تماس می‌گیرم بدون آنکه آن خانم یا آقا را بشناسم؛ به گونه‌ای که آن فرد باور نمی‌کند که رئیس قوه قضائیه با او بواسطه پیامکش تماس برقرار کرده است. همچنین فردی را نیز مسئول کرده ام که به این پیامک‌های تظلم خواهی رسیدگی کند و راهنمایی‌های لازم را به فرد تطلم خواه انجام دهد.

رئیس دستگاه قضا همچنین با اشاره به ملاقات‌های کثیری که از ناحیه خود وی و مسئولان عالی قضائی با اقشار مختلف مردم به ویژه خانواده معظم شهدا و ایثارگران و جانبازان انجام می‌شود، گفت: اگر وقت آن را داشتم و می‌توانستم با همه تظلم‌خواهان ملاقات می‌کردم و سخنان آنها را استماع کرده و راهنمایی‌های لازم را به آنها انجام می‌دادم.

تاکید بر اهمیت مقوله تصویب قوانین متقن و همه‌جانبه‌نگر

محسنی اژه ای اظهار داشت: یکی از اولویت‌های ما در قوه قضائیه، توجه و اهتمام به هر مقوله‌ای است که موجبات تحکیم و تقویت امنیت سرمایه‌گذاری، تولید، توزیع و مصرف را فراهم می‌آورد.

وی در سخنانی ضمن اشاره به اهمیت متقن بودن قراردادهای دولتی در راستای تأمین امنیت سرمایه‌گذاری در کشور تصریح کرد: قرادادهای دولتی باید در زمره مستحکم‌ترین و متقن‌ترین قراردادها باشند و نباید به گونه‌ای باشد که اعتبار این قراردادها با آمد و رفت یک مدیر یا جریان شدت و ضعف پیدا کند.

رئیس قوه قضائیه گفت: وقتی یک بنگاه صنعتی و تولیدی واگذار می‌شود و فرد سرمایه‌گذار در آن بنگاه سرمایه‌گذاری می‌کند و سپس اعلام می‌شود که در این واگذاری عیب و نقص وجود داشته است، این سوال مطرح می‌شود که در اینجا مشکل از بخش واگذارکننده بوده یا سرمایه‌گذاری که آن بنگاه را تملک کرده است؟ در اینجا چه کسی باید تاوان دهد؟

محسنی اژه ای در همین راستا تصریح کرد: یکی از اولویت‌های ما در قوه قضائیه، توجه و اهتمام به هر مقوله‌ای است که موجبات تحکیم و تقویت امنیت سرمایه‌گذاری، تولید، توزیع و مصرف را فراهم می‌آورد.

رئیس عدلیه با اشاره به اهمیت مقوله رفع موانع کسب و کار، بیان داشت: مهم‌تر از به چرخه تولید بازگرداندن یک واحد تولیدی و کارخانه تعطیل‌شده یا نیمه‌تعطیل آن است که ما علل و ریشه‌هایی که سبب توقف و تعطیلی بنگاه‌های تولیدی، کارخانجات و کارگاه‌ها می‌شود را شناسایی کنیم.

وی با اشاره به اهتمام قوه قضائیه برای ساماندهی چرخه صادرات و واردات در کشور با مساعدت و همکاری دولت و مجلس شورای اسلامی، گفت: با اقداماتی که طی یک سال اخیر در راستای ساماندهی بنادر، گمرکات و انبارهای سازمان اموال تملیکی صورت گرفته است، روند واردات کالا و ترخیص و توزیع آن‌ها در کشور و رساندن کالاها به دست مصرف‌کنندگان، بهبود و ارتقا قابل ملاحظه‌ای یافته است و این امر مرهون همراهی و همکاری هر سه قوه است.

رئیس قوه قضائیه به اهمیت مقوله تصویب قوانین متقن و همه‌جانبه‌نگر که دارای تعارض منافع، ابهام و اجمال و تناقض نباشند، تاکید کرد و بر همین اساس از نمایندگان مجلس خواست تا با همراهی و همکاری مسئولان دولت و قوه قضائیه با اتخاذ پیش‌بینی‌ها و برآوردها و کارشناسی‌های لازم نسبت به تدوین و تصویب قوانین شفاف و صریح و قابل دوام اهتمام داشته باشند و امور تقنینی به گونه‌ای پیش رود که نیازی به تغییر و اصلاح قوانین مصوب ظرف ۶ ماه یا یک سال آینده نباشد چرا که همین فرآیند، واجد تبعاتی است.

محسنی اژه‌ای با بیان این نکته که مقوله دیدار مسئولان عالی قضائی با مردم در جریان سفرهای استانی از سوی خود وی در دوره معاونت اولی پایه‌گذاری شده، تصریح کرد: در دوره‌ای که معاون اول قوه قضائیه بودم خطاب به رئیس وقت دستگاه قضا در جریان سفرهای استانی اعلام می‌کردم که برای من مسئله جایگاه مطرح نیست؛ به جای حضور در نشست با مسسولان برای من محلی را د رنظر بگیرید که در آن محل به صورت مبسوط با مردم و مراجعه‌کنندگان به دستگاه قضائی به صورت چهره به چهره ملاقات کنم و مسائل و دغدغه‌های آنها را بشنوم و در جهت رفع آنها در حیطه اختیارات قانونی اقدام کنم.

وی ادامه داد: این رویه اکنون نیز برقرار است و در جریان سفرهای استانی ۴ - ۵ نفر از اعضای شورای عالی قوه قضائیه هر کدام چندین ساعت برای شنیدن حرف مردم وقت می‌گذارند؛ علاوه بر این، هر هفته یکی از مسئولان عالی قضائی در مرکز ارتباطات مردمی قوه قضائیه حاضر می‌شود تا به استماع و رفع مسائل و مشکلات قضائی مردم بپردازد.

رئیس قوه قضائیه به دور از حاشیه‌، اقدامات مثبت و سازنده‌ای را انجام داده‌اند

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست اظهار داشت: حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای در طول مدتی که مسئولیت خطیر ریاست دستگاه قضا را عهده‌دار شدند، به دور از حاشیه‌، اقدامات مثبت و سازنده‌ای را انجام داده‌اند و این اقدامات کاملاً در کشور مشهود است.

«حمیدرضا حاجی‌بابایی» گفت: اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از آن حیث که دارای سابقه قابل توجهی در مجلس یا سایر دستگاه‌های اجرایی کشور هستند، از شناخت کافی نسبت به بخش‌های مختلف و دستگاه‌های گوناگون کشور برخوردار هستند.

حسینی دیگر عضو این کمیسیون نیز با اشاره به برخی مشکلات موجود میان مردم و اوقاف، خواستار توجه بیش از پیش دستگاه قضائی نسبت به این مقوله شد.

زارع عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نیز در سخنانی خواستار انجام مساعدت‌های قانونی از سوی دستگاه قضائی در راستای حل مشکلات صادرکنندگان شد.

شهبازی دیگر عضو این کمیسیون نیز بر ضرورت توسعه اشتغالزایی در کشور به ویژه برای فارغ‌التحصیلان تاکید کرد و از دستگاه قضائی خواست که با انجام اقدامات مقتضی، موانع پیش روی این مهم را از میان بردارد.

میرتاج الدینی دیگر عضو این کمیسیون نیز در این جلسه با اشاره به ویژگی‌های مدیریتی حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای گفت: اِشراف قابل توجه نسبت به موضوعات و مسائل مختلف قضائی و همچنین پیگیری‌های مستمر و گسترده حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در راستای احیای حقوق عامه، نشان‌دهنده سوابق و تجربیات بالای ایشان در قوه قضائیه است.

وی همچنین از رویکرد دستگاه قضائی در زمینه حمایت از کارخانه‌ها و رفع مشکلات و موانع پیش روی واحدهای تولیدی قدردانی کرد.

میرتاج‌الدینی در ادامه از بعضی برخوردهای غیرکارشناسی در تعزیرات و همچنین برخی احکام صادره از سوی دادگاه‌ها در رابطه با واحدهای تولیدی انتقاد کرد.

رحمانی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نیز طی سخنانی در این جلسه، خواستار اتخاذ تدابیر قضائی مناسب در رسیدگی به آن دسته از پرونده‌هایی شد که جمع کثیر و قابل توجهی از مردم در آنها ذی‌نفع هستند.

مفتح دیگر عضو این کمیسیون نیز با بیان اینکه اِشراف و آگاهی حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای بر مسائل مختلف قضائی که برگرفته از تجارب بالای قضائی ایشان است، در افزایش کارایی عدلیه بسیار مؤثر بوده است، گفت: دستگاه قضائی باید رویکرد اخیر خود در برخورد قاطعانه و سریع با متخلفان را استمرار ببخشد.

وی همچنین عنوان کرد: حجم بالای پرونده‌ها در قوه قضائیه و مشخص کردن زمان معین برای قضات جهت پایان دادن به روند رسیدگی این پرونده‌ها، مغایر با اصول مربوط به دقت در رسیدگی‌های قضائی است.

کوچکی‌نژاد عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نیز در این جلسه، به بیان برخی مشکلات و مسائل مرتبط با حدنگاری و کاداستر در استان گیلان پرداخت.

گودرزوند چگینی دیگر عضو این کمیسیون نیز طی سخنانی، انتظارات از حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای نسبت به سایر رؤسای دستگاه قضا را بسیار زیاد و متفاوت دانست و گفت: رئیس فعلی عدلیه از درون سیستم قوه قضائیه به جایگاه ریاست این قوه رسیده است و همین امر، انتظارات را از ایشان بالا برده است.

وی همچنین تصریح کرد: با توجه به وضعیت اقتصادی کشور، ضرورت دارد که دادستان‌ها مسائل و پرونده‌های مرتبط با کشاورزان و دامداران را به صورت ویژه پیگیری کنند.

رضاخواه عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نیز با اشاره به مشکلات عدیده‌ای که از ناحیه اسناد جعلی در حوزه املاک به وجود آمده است، خواستار ارائه لایحه‌ای از سوی قوه قضائیه برای ساماندهی وضعیت اسناد در حوزه املاک شد.

کرمی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نیز در این جلسه، طی سخنانی اظهار داشت: وجود قوانین متناقض و متعارض در برخی حوزه‌ها مانند قوانین تجارت و مصوبات ستاد مبارزه با قاچاق کالا، هم برای دستگاه قضا و هم برای مردم مشکل‌آفرین است و لازم است که در این زمینه‌ها تدابیر و تصمیمات عاجلی گرفته شود.

آقایان زنگنه و فرزانه و همچنین خانم محمودی از دیگر اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه، خواستار بهبود برخی از عملکردها در سازمان بازرسی شدند.


11701969
 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اجتماعی

اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، کتایون ریاحی که به دلیل عملکرد تحریک آمیز در جریان اغتشاشات اخیر و همچنین ادعاهای بدون ارائه سند چند هفته ایست در زندان به سر می‌برد، شب پیش (هشتم مهرماه) با قرار وثیقه از زندان آزاد شد. کتایون ریاحی در تاریخ ۳۰ آبان در ویلای ...
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» رئیس شورای عالی استان ها گفت: رفع مشکل آلودگی هوا نیازمند سیاست‌های ملی است. باید قانون هوای پاک به درستی اجرا شود و تمام دستگاه های مسوول پای کار بیایند.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ با آرزوی موفقیت تیم ملی فوتبال کشورمان در بازی با آمریکا، بیان داشت: با توجه به اینکه قاطبه شهروندان به تماشای مسابقه فوتبال ایران و آمریکا خواهند نشست، از این رو به منظور تأمین نظم و...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، پیر حسین کولیوند رئیس جمعیت هلال احمر در جریان بازدید از بیمارستان نور افشار که به مناسبت روز پرستار انجام شد، گفت: باید برنامه ریزی لازم را انجام دهیم تا مشکلات بیمارستان نورافشار برطرف شود، به مشکلات تمام بخش‌های بیمارستان رس...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، رئیس قوه قضائیه، طی احکامی، حجت‌الاسلام و المسلمین محمد موحدی آزاد را به عنوان رئیس شعبه اول و رئیس دادگاه عالی انتظامی قضات و حجت‌الاسلام و المسلمین جعفر قدیانی، رئیس شعبه ۱۵ دیوان عالی کشور را به عنوان دادستان انتظامی قضات من...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، احمدرضا عابدزاده، کریم باقری و علی فتح الله زاده با حضور در دفتر دادستان تهران در پیگیری پرونده پرویز برومند دروازه بان اسبق تیم استقلال درخواست مساعدت قانونی و بررسی مجدد این پرونده را داشتند و دادستان تهران ضمن توضیح ابعاد پر...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، سرهنگ علی ولیپور گودرزی رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ مهم‌ترین پرونده‌های خاتمه در پلیس آگاهی را تشریح کرد. در ادامه می‌توانید این پرونده‌ها را مرور کنید: جعل برندهای معروف در تهران سرهنگ کارآگاه علی ولیپور گودرزی در مرور نخستی...
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» جلسه رسیدگی به اتهامات مجید رهنورد عامل شهادت دو بسیجی حافظ امنیت در مشهد، امروز ( سه شنبه) به ریاست قاضی سید هادی منصوری در دادگاه انقلاب شهر مشهد برگزار شد.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، هفدهمین نشست کمیته بین الدول حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس به میزبانی پادشاهی مراکش در شهر رباط از ۲۸ نوامبر برگزار شده و تا ۳ دسامبر ۲۰۲۲ ادامه دارد قسمیر آداره، سفیر و نماینده دائم پادشاهی مراکش در یونسکو، ریاست این گردهمایی س...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، کاخ سعدآباد امروز هشتم آذرماه تعطیل بود. فردا چهارشنبه نیز این کاخ و مجموعه موزه‌های آن به دلیل سفر «محمد شیاع السودانی»، نخست‌وزیری عراق به ایران تعطیل اعلام شده است. این کاخ هر بار به دلیل برگزاری مراسم تشریفات و استقبال از ...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است