اجتماعی 15:06 - 10 اسفند 1399

موزه های دفینه و کاخ مرمر افتتاح شدند

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم افتتاح چهار موزه در ساختمان دفینه با حضور حسین مظفر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، رفیق دوست رئیس اسبق بنیاد مستضعفان، سعیدی کیا رئیس سابق بنیاد مستضعفان و پرویز فتاح رئیس فعلی بنیاد مستضعفان، محمد محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری و جمعی از کارشناسان مؤسسه موزه‌های بنیاد مستضعفان برگزار شد.

همچنین در محل کاخ مرمر نیز برخی از اعضای هیئت مدیره بنیاد مستضعفان و کارشناسان این موزه به صورت آنلاین شاهد افتتاح و برگزاری این مراسم بودند.

در این برنامه حشمت الله قنبری مدیرعامل مؤسسه موزه‌های بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی بیان کرد: از ۱۵ ماه پیش تا به امروز دستور داده شده بر فراز نام جمهوری اسلامی و طبق فرموده ولی امر مسلمین، هفت موزه افتتاح شود. اکنون موزه‌های هنر جهان، هنر اسلامی، آرایه ها و جواهرات تاریخی و موزه پول ایران در این ساختمان افتتاح می‌شود. همچنین موزه هنر ایران نیز در محل کاخ مرمر افتتاح خواهد شد. در آینده نزدیک، موزه آوندهای تاریخی و کاخ رامسر و موزه خودروهای تاریخی نیز در تهران مورد بهره برداری قرار خواهند گرفت.

وی افزود: ما می‌خواستیم این موزه‌ها در عالی‌ترین تراز موزه‌های دنیا افتتاح شود. موزه هنر ایران در محل کاخ مرمر در طول صد روز مرمت و بازسازی شد. ۴۵۰ اثر شاخص تاریخی از هزاره‌های پیش از میلاد تا دوره معاصر در این مکان قرار گرفت و آماده بهره برداری شد. اما به دلیل شیوع ویروس کرونا تا به امروز، افتتاح آن به تأخیر افتاد. موزه‌های آوندهای تاریخی نیز به زودی مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

قنبری تصریح کرد: بنای ساختمان دفینه در شرف تخریب بود. مهندسان صاحب علم بیان کردند ستون‌ها دچار کمانه شده و فرو خواهد ریخت. در اقدامی بیش از یک میلیون اثر از این ساختمان جابجا شد و ساختمان مقاوم سازی و عملیات عمرانی و تأسیسات فنی در آن انجام گرفت و سپس این بنا آماده بهره برداری شد. نمای این ساختمان زحمت مضاعفی بود اما الان می‌توانیم بگوییم که این بنا یکی از مستحکم‌ترین مجتمع‌های موزه‌ای شده است.

وی بیان کرد: ۵ هزار اثر تاریخی از چهار هزار سال قبل از میلاد مسیح انتخاب و اصالت سنجی شدند. همچنین ساختمان دفینه به نظر ما نام مناسبی نبود. این نام را در زمانی که عملیات تجاری برای آن انجام می‌دادند، گذاشتند. وقتی قرار است چهار موزه در تراز اول دنیا در این ساختمان باشد، چه نامی فاخر تر از سردار سلیمانی. بنابراین نام آن را مجتمع فرهنگی موزه‌ای سردار آسمانی گذاشتیم. همچنین فرآیند ایجاد این موزه در آینده مکتوب خواهد شد.

در ادامه گل صباحی از موزه هنر ایران نیز به صورت آنلاین بیان کرد: موزه هنر ایران راوی هفت هزار سال تاریخ است که در شاخه‌های مختلف هنری این تاریخ را به نمایش می‌گذارد. ۳۲۹ اثر تاریخی در این عمارت به نمایش درآمده است. موزه هنر ایران از این بابت در کنار کاخ مرمر دارای شاخصه بی نظیر است.

افتتاح کاخ مرمر به صورت آنلاین

پس از صحبت‌های گل صباحی، پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی گفت: حضور آقای گلپایگانی در این مراسم نشان می‌دهد که برای مقام معظم رهبری این موزه‌ها بسیار مهم است. کاخ مرمر پس از سال‌ها آزاد و در اختیار بنیاد قرار گرفت تا به موزه‌ای در شأن مردم تبدیل شود. همچنین فرمان مقام عظمای ولایت، ما را دلگرم کرد تا درب‌های این موزه را باز کنیم. حتی زودتر می‌توانستیم این موزه را افتتاح کنیم اما به دلیل شیوع کرونا، فعلاً توانستیم با رعایت آداب بهداشتی، آنها را افتتاح کنیم. اما از امروز اجازه گرفتیم که نخبگان اهل فن و دلسوزان کشور از موزه هنر ایران دیدن کنند. بنابراین اکنون که بین دو عید قرار گرفته ایم، موزه هنر ایران را در کاخ مرمر افتتاح می‌کنیم.

سپس موزه هنر ایران با ذکر صلواتی به صورت آنلاین افتتاح شد. در این مراسم اعلام کردند که نوبت دهی اینترنتی و ثبت نام انجام و امکان بازدید این بناها از ۲۰ اسفندماه فراهم می‌شود.

سپس افراد حاضر در این مراسم به بازدید از بخش‌های مختلف موزه دفینه رفتند. این موزه شامل بخش گالری، موزه جواهرات و آرایه های تاریخی، موزه پول و سکه، موزه هنر جهان و هنر اسلامی است اما برای دیدن این چهار موزه می‌بایست سه بلیت تهیه کرد. هنوز قیمت بلیت این موزه‌ها مشخص نیست اما بازدید از این موزه‌ها نیز مانند کاخ مرمر باید به صورت ثبت نامی و از طریق سایت‌هایی که اعلام خواهد شد، انجام شود.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اجتماعی

اجتماعی
«خبرگزاری مهر» خبرگزاری مهر- گروه جامعه: فرزاد علیزاده فعال محیط زیست در یادداشتی که در اختیار خبرگزاری مهر گذاشته است از شیوه مدیریت و برخورد با شکارچیان از سوی مسئولان حوزه محیط زیست انتقاد کرده و نوشته است: همین چند روز پیش بود که باز هم یک اتفاق تلخ دیگر در م...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، محمدحسن قوسیان مقدم ضمن تاکید بر تداوم اجرای طرح کنترل بهداشتی مسافران در مبادی مرزی کشور گفت: این طرح با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ٢٠ اسفندماه کلید خورده و تا صبح ۳۰ فروردین ماه، ۱۷۴ هزار و ۵۰ نفر از مسافران ...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، ولی تیموری معاون گردشگری کشور در این نامه نوشته: هفتمین نمایشگاه گردشگری شیامین چین از ۲۸ تا ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ برابر با ۱۸ تا ۲۰ ژوئن بیا حضور آژانس‌های گردشگری، خطوط هواپیمایی و سایر کسب و کارهای مرتبط با حوزه توریسم در کشور چین بر...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، محمد حسین بوچانی رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران با اشاره بر تصویب طرح جامع مدیریت پسماند در شورای شهر گفت: بر اساس آخرین آمار موجود در سال ۱۳۹۹، روزانه حدود شش هزار تن پسماندهای خانگی و غیر خانگی و قریب به سی هزار تن...
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» رییس مرکز اورژانس تهران از جانباختن شش تن در حادثه آتش‌سوزی یک کارگاه مبل سازی در غرب تهران خبر داد.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، سردار سرتیپ حاج احمد خادم سیدالشهدا فرمانده قرارگاه منطقه‌ای کربلا افزود: ساعت ۲۲ شامگاه ۲۹ فروردین ماه امسال در یک عملیات اطلاعاتی و غافلگیرانه از سوی سربازان گمنام امام زمان (عج) اداره اطلاعات، تیپ امام صادق (ع) مرزبانی و زیر...
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری سازمان جنگل‌ها از راه‌اندازی مرکز کنترل خودروهای حفاظتی یگان این سازمان و ساماندهی نیروها خبر داد.
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» نماینده اعزامی رئیس سازمان بهزیستی کشور در بازدید از مناطق زلزله‌زده شهرستان گناوه از استقرار تیم محب در ساعات اولیه حادثه خبر داد و گفت: خوشبختانه تاکنون خسارت جانی گزارش نشده است.
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» رییس سازمان امدادونجات جمعیت هلال احمر از غربالگری کرونایی ۱۷۴ هزار و ۵۰ تن از مسافران ورودی به کشور خبر داد.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، علی امام مدیرعامل شرکت مترو ضمن اعلام این مطلب گفت: ایستگاه اقدسیه در بخش شمالی خط ۳ مترو تهران که عملیات عمرانی آن از سال ۱۳۹۱ آغاز شده است، پس از سال‌ها انتظار در آستانه افتتاح قرار گرفته است. این ایستگاه با ۸ هزار مترمربع ...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است