سیاسی 16:43 - 08 اسفند 1402
وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه دیدارهای دیپلماتیک خود در ژنو، با سامح شکری وزیر خارجه مصر دیدار و گفتگو کرد.

همکاری ایران و مصر بر کل منطقه تاثیر مثبت خواهد گذاشت

وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با سامح شکری وزیر خارجه مصر،  به دیدار رؤسای جمهور دو کشور در ریاض اشاره کرد و آن را نقطه حرکت جدید در روابط دو کشور دانست.

امیرعبداللهیان با اشاره به اهمیت تلاش‌های مشترک وزرای خارجه دو کشور در پیشرفت مناسبات فیمابین، توافق دو رئیس جمهور برای بررسی و سرعت بخشیدن به روابط دو کشور را بسیار مهم دانست.

او با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران جز خیر برای مصر و منطقه نمی‌خواهد گفت: ما امنیت مصر را امنیت ایران‌ می‌دانیم و  همکاری دو کشور از جمله در حمایت از فلسطین بر کل منطقه تاثیر مثبت خواهد گذاشت. 

امیرعبداللهیان از ارتباطات مردمی و‌ گردشگری میان دو کشور استقبال کرد و آن را در چارچوب توافق دو دولت قابل توسعه دانست.

وزیر امور خارجه کشورمان نقش مصر را در حمایت از فلسطین و کمک به رفع محاصره انسانی غزه بسیار مهم خواند و به تبیین دیدگاه‌های کشورمان در خصوص فلسطین پرداخت.

وی رژیم اشغالگر اسرائیل را ریشه بحران در منطقه خواند و بر لزوم تداوم تلاش‌های مشترک بمنظور توقف نسل‌کُشی فلسطینیان و ارسال فوری کمک های بشردوستانه برای ملت فلسطین تأکید نمود.

سامح شکری وزیر خارجه مصر نیز با اظهار خرسندی از این دیدار، ابراز امیدواری کرد که این دیدارها زمینه بازیابی روابط دو کشور در راستای منافع مشترک دو ملت را فراهم کند.

وی با اشاره به دیدار بین دو وزیر در نیویورک و دیدار اخیر رییسی و السیسی در ریاض، بازیابی روابط دو کشور براساس احترام‌ متقابل و منافع مشترک را از اولویت‌های مصر دانست و‌ گفت: سیاست مصر تلاش برای بنیان نهادن همکاری های مشترک بر مبنای منافع مشترک است و همچنین روابط دو کشور می‌تواند عامل مهمی برای ثبات و مهار بحران‌های منطقه‌ای باشد.

شکری با اظهار خرسندی از احیای روابط ایران و‌ عربستان گفت: مایلیم روابط آینده ایران و مصر نیز بر بنیان های استوار بنا نهاده شود.

وی عضویت مشترک مصر و ایران را در جنبش عدم‌ تعهد، سازمان همکاری‌های اسلامی و گروه بریکس را از فرصت‌های همکاری میان دو کشور دانست.

سامح شکری مسئله فلسطین را موضوع مهم مورد اهتمام دو کشور و منطقه دانست و گفت: مصر و ایران در حمایت از مسئله فلسطین و توقف جنایت علیه ملت فلسطین متفق هستند و ما تمام تلاش خود را برای حمایت از ملت فلسطین انجام خواهیم داد و در حمایت از فلسطین، دیدگاه قاهره و تهران کاملا مشترک است.

در این دیدار طرفین سلام رؤسای جمهور را منتقل کردند.


12034215
 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار سیاسی

سیاسی
«باشگاه خبرنگاران» باهنر گفت: اینکه رهبر انقلاب بیش از یک دهه است بر تولید تاکید می‌کنند به این دلیل است که تولید از مصرف پیشی بگیرد.
سیاسی
«باشگاه خبرنگاران» حمیدرضا ترقی گفت: هر نماینده در مجلس علاوه بر اینکه نماینده شهر خود به حساب می‌آید نماینده کل ملت ایران نیز محسوب می‌شود.
سیاسی
«باشگاه خبرنگاران» متکی گفت: در نظر داریم فراکسیون وحدت را با هدف بررسی و رای به طرح‌ها و نظارت بر عملکرد حکمرانی در مجلس تشکیل دهیم.
سیاسی
«باشگاه خبرنگاران» بادامچیان با بیان اینکه مجلس دوازدهم با یک مسئله مهم روبرو است، گفت: نمایندگان باید در مجلس دوازدهم تحول ایجاد کنند.
سیاسی
«باشگاه خبرنگاران» نماینده نجف‌آباد در مجلس گفت: قانون کاهش دوره سربازی و تعیین تکلیف مشمولان غایب باید حداکثر تا شهریور ماه اجرایی شود.
سیاسی
«باشگاه خبرنگاران» نایب رئیس مجلس با بیان اینکه به وضعیت موجود هیأت رئیسه انتقاد دارم، گفت: مجلس نماینده محور نیست و اکنون تمام قدرت در ریاست متمرکز است.
سیاسی
«باشگاه خبرنگاران» عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: وقتی تولید بر مصرف پیشی بگیرد معضل گرانی و تورم حل خواهد شد.
سیاسی
«باشگاه خبرنگاران» عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: باید گفت که نمی‌توان به اندازه تورم، حقوق‌ها را افزایش داد.
سیاسی
«باشگاه خبرنگاران» نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: پنج نفر به شکل پراکنده برای ریاست مجلس دوازدهم داوطلب شده‌اند.
سیاسی
«باشگاه خبرنگاران» نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: پنج نفر به شکل پراکنده برای ریاست مجلس دوازدهم داوطلب شده‌اند.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است