اقتصادی 15:55 - 02 تیر 1401
مدیر اجرایی اتحادیه کشوری سوخت‌های جایگزین، سی‌ان‌جی و خدمات وابسته گفت: اجرای طرح سی‌ان‌جی در مجموع 45 میلیارد دلار سود داشته و در سال‌های اخیر به صرفه جویی مستقیم 140 میلیون دلاری منجر شده است.

گام دوم گازسوز کردن خودروها ناقص ماند

به گزارش خبرگزاری فارس، علی محمودیان مدیر اجرایی اتحادیه کشوری سوخت‌های جایگزین، سی‌ان‌جی و خدمات وابسته در همایش سوخت‌های جایگزین، سی‌ان‌جی و خدمات وابسته گفت: اجرای طرح سی‌ان‌جی در  مجموع 45 میلیارد دلار سود داشته و در سال‌های اخیر به صرفه جویی مستقیم 140 میلیون دلاری منجر شده است.

محمودیان با بیان اینکه از سال 1398 و پس از تصویب مصوبات شورای اقتصاد در خصوص تبدیل رایگان یک میلیون و دویست و شش هزار خودروی عمومی به دوگانه سوز وضع صنعت سی‌ان‌جی متحول شد، افزود: از همان موقع صنعت 20 ساله سی‌ان‌جی مجددا رونق پیدا کرد و اثرات مستقیم و غیرمستقیم مطلوبی را بر جای گذاشت.

*گام دوم توسعه CNG در دولت سیزدهم با وقفه همراه شده است

وی با بیان اینکه با شروع عملی طرح توسط پیمانکاران در اوایل سال 1399 تمام کارخانه‌های تولید مخازن و کیت‌های سی‌ان‌جی شروع به فعالیت کردند و کارگاه‌های تبدیل نیز در سراسر کشور فعال شدند، افزود: این صنعت زمینه‌ساز اشتغالزایی بیش از 50 هزار نفر در بیش از 2500 جایگاه و کارخانه تولید مخازن سی‌ان‌جی و کیت و همچنین بیش از هزار مرکز خدمات خودروهای گازسوز (کارگاه تبدیل) در سراسر کشور شده است و در واقع در گام دوم توسعه صنعت سی‌ان‌جی پس از وقفه‌ای، مجددا از سال 1398 و با مصوبه شورای اقتصاد دوباره آغاز شد.

به گفته وی این طرح تاکنون حدود 90 میلیون دلار هزینه دربرداشته و بیش از 140 میلیون دلار صرفه‌جویی مستقیم ناشی از جایگزینی سوخت سی‌ان‌جی به جای بنزین را برجای گذاشته و با توجه به گستردگی این صنعت در تمام ایران، موجب رونق تولید در کشور نیز شده است.

محمودیان ادامه داد: از سویی اجرای کامل طرح با توجه به جامعه هدف اصلی آن که وانت‌های عمومی و تاکسی‌ها بوده است، می‌توانست باعث جایگزینی بیش از 12 میلیون لیتر بنزین با سی‌ان‌جی به طور روزانه شود که برابر تولید بنزین در 5 پالایشگاه تهران، تبریز، شیراز، لاوان و کرمانشاه است.

وی تصریح کرد: علاوه بر تمام مزایای مستقیم فوق با وجود این طرح دولت در مقاطعی سهمیه خودروهای عمومی را در کارگروه اجرایی بند 8 کم کرده که همگی به پشتوانه این طرح بوده و طبق برآوردهای اولیه، میزان صرفه جویی غیرمستقیم آن بسیار بیشتر از صرفه جویی مستقیم طرح است که آمار دقیق آن را می‌توان از وزارت نفت دریافت کرد.

مدیر اتحادیه کشوری سوخت های جایگزین تاکید کرد: با وجود این مزیت‌ها، طرح در 9 ماه اخیر با مشکلات زیادی مواجه بوده و عملا متوقف شده که ضرر و زیان زیادی برای کشور به همراه داشته است.

*عقب‌ماندگی 60 درصدی از برنامه دوگانه‌سوز کردن خودروها

وی با اشاره به اینکه در صورت اجرای این طرح همانند آغاز به کار آن، اکنون می‌بایست حدود 500 هزار خودرو تبدیل شده بود، اظهار کرد: این امر می‌توانست به صرفه جویی روزانه حدود 6 میلیون لیتر بنزین منجر و باعث جلوگیری از واردات بنزین در شرایط خطیر تحریم‌های کنونی شود، اما متاسفانه تبدیل خودروهای به گاز سوز در حدود 200 هزار خودرو باقی مانده است.

محمودیان افزود: در واقع عدم اجرای طرح در ماه‌های اخیر علاوه بر ایجاد ضرر و زیان به پیمانکاران که با تولید و آماده‌سازی برای 300 هزار لوله، مخزن و کیت قطعات گازسوز آمادگی کامل اجرای فرایند تبدیل را دارند، باعث به هم خوردن تعادل سبد سوخت و واردات بنزین به کشور پس از چند سال خودکفایی نیز خواهد شد.

به گفته این مقام مسئول به جای استفاده از این فرصت بی‌نظیر ملی برای صرفه جویی بنزین و صادرات آن و در نتیجه ارزآوری برای کشور در شرایط سخت تحریم ظالمانه، فرصت‌سوزی کرده و با توجه به مصرف بنزین که نزدیک به تولید بنزین شده است، در آینده نزدیک فرصت صادرات را با واردات بنزین عوض خواهیم کرد.

این مقام مسئول عنوان کرد: با یک حساب کتاب ساده می توان متوجه شد که در صورت واردات روزانه 6 میلیون لیتر بنزین به کشور در آینده نزدیک، دولت می‌بایست سالانه حدود 2 میلیارد دلار در شرایط کنونی ارزی کشور، به واردات بنزین تخصیص دهد که تامین آن بسیار سخت خواهد بود.

*ابهام 1000 میلیارد تومانی در هزینه‌کرد ایمن‌سازی CNG

علی محمودیان بیان کرد؛ بر اساس مصوبه هیئت وزیران از خرداد سال 1398 به ازای هر متر مکعب سی‌ان‌جی که مالکان خودروهای گازسوز، گاز سی‌ان‌جی زده‌اند 392 ریال جمع آوری شده است، که مجموع این مبالغ تا به امروز بالغ بر 1000 میلیارد تومان است که مقرر بود این مبلغ برای ایمن‌سازی و کمک هزینه مالکان خودروهای گازسوز جهت دریافت گواهی سلامت و کمک هزینه تعویض مخازن فرسوده پرداخت شود. این 1000 میلیارد تومان متعلق به مالکان خودروهای گازسوز هستند. چرا سازوکار این مهم توسط وزارت نفت و صمت اجرا نمی‌شود؟

وی در بخش دیگر صحبت‌های خود از عدم اجرای مصوبه شورای اقتصاد درباره احداث 700 جایگاه سی‌ان‌جی و توان داخلی برای اجرای این طرح که می‌توانست از صرفه‌جویی حاصل از طرح تبدیل خودروها نیز برای آن استفاده کرد انتقاد کرده و توجه دولت به این مصوبه را که می‌تواند باعث تسهیل دسترسی این سرمایه عظیم ملی گردد، خواستار شد.

محمودیان ضمن هشدار در خصوص وضعیت نگران‌کننده موانع ایجاد شده در 9 ماهه گذشته، که کشور را از صادرکننده بنزین به واردکننده بنزین تبدیل خواهد کرد؛ ورود مدبرانه رئیس جمهور محترم به منظور حمایت از اشتغالزایی و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی مدنظر مقام معظم رهبری و همچنین جلوگیری از واردات بنزین و رونق گرفتن تولید داخلی در سال تولید دانش‌بنیان و اشتغالزا را خواستار شد.

انتهای پیام/

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اقتصادی

اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت راه و شهرسازی، سیدمحسن فاضلیان عضو هیات‌مدیره بانک مسکن در خصوص تازه‌ترین وضعیت ارایه تسهیلات خودمالکی طرح نهضت ملی مسکن اظهار داشت: ۱۶۴ هزار و ۲۲۹ واحد به بانک معرفی شده است که از این تعداد واحد معرفی شده به بان...
اقتصادی
«خبرگزاری فارس» کشورهای «گروه هفت»، 5 میلیارد دلار به امنیت غذایی در جهان با هدف جلب نظر کشورهای در حال توسعه که بیشتر دوست روسیه هستند، اختصاص دادند.
اقتصادی
«خبرگزاری فارس» کشورهای «گروه هفت»، 5 میلیارد دلار به امنیت غذایی در جهان با هدف جلب نظر کشورهای در حال توسعه که بیشتر دوست روسیه هستند، اختصاص دادند.
اقتصادی
«خبرگزاری فارس» گرچه کاهش ریسک‌های سیاسی و بین‌المللی عامل رشد بورس تهران شد،‌اما گروه‌های فلزات اساسی و پتروشیمی امروز کاملا قرمزپوش بودند.
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان امور مالیاتی ایران، با توجه به آزمون‌های موفقیت آمیز بهره برداری از سامانه مرکزی پایانه‌های فروشگاهی در محیط عملیاتی، نشست هماهنگی جهت اتصال و ارسال اطلاعات صورتحساب‌های الکترونیکی به سامانه مودیان با حضور رئیس ...
اقتصادی
«خبرگزاری فارس» مدیر عامل ایران خودرو خراسان گفت: فرآیند تولید اولین نمونه خودرو هایما 8S در هفته نخست تیرماه در ایران‌خودرو خراسان آغاز شد.
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، بهنام شیری در گفتگوی رادیویی افزود: اولین نمایشگاه – فروشگاه این طرح ملی در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران ایجاد شده است و از روز عید غدیر کار خود را شروع می‌کند و امیدواریم بتوانیم برای خدمت به همه هموطنانمان در تمام مراکز نمای...
اقتصادی
«خبرگزاری فارس» سخنگوی دولت گفت: از آغاز به کار دولت سیزدهم تا پایان خرداد ، بیش از 25میلیون و 933هزار تن کالا به ارزش هشت میلیارد و638میلیون دلار بین ایران و عراق تبادل شد که نسبت به مدت مشابه 15درصد رشد داشته است.
اقتصادی
«خبرگزاری فارس» سخنگوی صنعت برق گفت: روز گذشته در ساعات ابتدای صبح که حملات سایبری به شرکت‌های فولادی انجام شد، این شرکت‌ها هیچ محدودیتی در تامین برق نداشتند.
اقتصادی
«خبرگزاری فارس» بیمه رازی در راستای اهداف و استراتژی‌های خود در زمینه معرفی هرچه بیشتر بیمه به جامعه و ارتقاء سطح دانش جامعه نسبت به صنعت بیمه در چهاردهمین دوره از نمایشگاه بورس، بانک و بیمه شرکت خواهد کرد.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است