سیاسی 20:52 - 07 مهر 1401
رئیس‌جمهور با بیان اینکه دشمنان بدانند که همواره در مقابل ملت ایران ناکام خواهد ماند، گفت: امروز ایران، ایران مقتدر و قوی است و با این قدرت در مقابل دشمنان خواهد ایستاد.

رئیسی: دشمنان همواره در مقابل ملت ایران ناکام خواهد ماند

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور کشورمان عصر امروز (پنجشنبه 7 مهر) در آئین گرامیداشت روز آتش نشان که در سالن 12 هزار نفری آزادی تهران برگزار شد، اظهارداشت: ابتدا لازم است از خانواده معظم شهیدان و ایثارگران و همه عزیزانی که جان عزیزانشان را برای دفاع از دین، ارزش ها، وطن و مردم عزیزمان در راه خدا تقدیم کردند، تجلیل کرده و یاد آن‌ها را گرامی بداریم.

رئیس جمهور ضمن تبریک روز آتش نشان گفت: این روز فرصتی است برای تجلیل از مقام ایثار، گذشت و فداکاری آتش نشان‌ها است. صمیمانه تشکر می کنم از همه افرادی که با روحیه خداخواهی، دگرخواهی را در زندگی خود جلوه‌گر کردند. در پرتو عشق خداوند متعال دفاع از جان مردم و حفظ آن‌ را سرلوحه کار خود قرار دادند. 

وی افزود: این روحیه، روحیه ایثار، گذشت و فداکاری روحیه بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است. ما هم از شهیدان آتش نشان، شهدای دفاع مقدس و همه افرادی که جان عزیزشان را برای امنیت کشور، آسایش مردم و خدمت رسانی به مردم فدا کردند، تقدیر و تجلیل می‌کنیم.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه افرادی که حاضر هستند آسایش خود و خانواده خود را کنار بزنند و در همه سختی ها همچون سیل، زلزله و آتش در کنار مردم باشند، تصریح کرد: این افراد حاضر هستند تا خود را در معرض آسیب قرار بدهند تا دیگران آسیب نبینند و خود را در معرض خطر قرار بدهند تا خطر متوجه دیگران نشود، این یک اقدام فداکارانه است.

وی ادامه داد: این خدمت را ممکن است بسیاری از افراد به عنوان کار سازمانی انجام بدهند، اما ما آتش نشانی را همچون بسیاری از مشاغل دیگر فقط شغل نمی دانیم. این کار به ظاهر شغل است اما باطن این کار شغل نیست بلکه نوعی فداکاری، گذشت و ایثار است. حقیقت این کار فداشدن برای مردم و نجات دیگران است. این جایگاه، شغل و مسئولیت پذیری مهم است.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز مسئولیت پذیری در همه مشاغل مهم است، خاطرنشان کرد: یک آتش نشان جلوه فداکاری، ایثار و مسئولیت پذیری است. او حاضر شده مسئولیت را بپذیرد تا جان همه را حفظ کند.

لکن دراین باره سخنی که دارم در باب پیشگیری و آموزش برای همه مردم است. آقایان محترم و بانوان گرامی، اولاً اینکه به جمع شما خانم های آتش نشان پیوسته اند که کار بسیاری ارزشمندی است. ما از ارائه این خدمت توسط آقایان و خانم ها که امروز آموزش دیده‌اند و برای خدمت آماده شده‌اند، تشکر کنیم.

وی افزود: آموزش عمومی ضرورت دارد که ما دچار حادثه نشویم تا آتش نشان ها بخواهند آتشی را خاموش کنند، آتشی شعله‌ور نشود و حادثه‌ای ایجاد نگردد. لذا، نقش رسانه ملی، نقش بسیار مهمی است تا آتش نشان ها بتوانند در این باره از مدرسهتا دانشگاه و همه مراکز آموزش بدهند.

آیت‌الله رئیسی بیان داشت: ما خواهان مدرسه، دانشگاه، اداره، سازمان و خانه ایمن هستیم و می خواهیم همه ساختمان ها در کشور ایمن باشند. راه این است که به شدت در ساخت و سازها مراقبت شود. سازمان نظام مهندسی وظیفه خود را انجام داده و شهرداری ها و مهندسان ناظر کار نظارت خود را به طور دقیق انجام بدهند. در این راستا، باید نسبت به ساختمان های غیر ایمن حتما اخطار داده و تذکر بدهید.

وی ادامه داد: باید برای ساختمان های غیر ایمن ضرب الاجل تعیین کنید چون جان انسان ها عزیز است و نباید به خطر بیفتد. حادثه ای مانند متروپل نباید تکرار شود و نباید اجازه بدهیم این تجربه مجدداً تکرار شود. لذا، آتش نشانی ضرب الاجل تعیین کرده و این ضرب الاجل درباره ساختمان های غیر ایمن در سراسر کشور را پیگیری کند.

رئیس جمهور تاکید کرد: مردم، دانش آموز، دانشجو، اداری و سازمانی نباید در ساختمانی که استحکام لازم را ندارد در معرض آسیب باشد. باید پس از اخطار نیز اخطارهای قانونی را پیگیری کنید که در هیچ جا شاهد ساختمان های غیر ایمن نباشیم. نباید شاهد حوادثی مثل پلاسکو و آنچه در آبادان رخ داد، باشیم. این کار به دست شما عزیزان و اقدامات شما بستگی دارد.

وی افزود: سازمان نظام مهندسی، مهندسین ناظر و سازمان آتش نشانی در این رابطه نقش دارد تا اجازه ندهد ساختمان هایی که ایمن نیست، احداث شود و به علت نداشتن ایمنی لازم جان مردم را به خطر بیندازند.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه سازمان آتش نشانی باید به صورت دانش‌بنیان با حوادث مقابله کند، تصریح کرد: کار دانش بنیان بسیار اهمیت دارد. چرا که امروز در احداث ساختمان ها کار علم‌پایه و فناوری‌پایه بسیار مهم است. از علم و دانش و ارتباط با دانشگاه بهره بگیرید تا یک کار کاملاً فناوری‌پایه را در آتش نشانی بنیادگذاری کنید.

وی ادامه داد: یقین دارم که این خدمت ارزشمندی که شما انجام می دهید، این ایثار، فداکاری و گذشت شما در کنار اقدامات پیشگیرانه‌ای که انجام می‌دهید حتما می تواند در جهت کاهش حوادث و خطرات نقش داشته باشد. لذا، تجلیل از شما، تجلیل از فداکارانی است که جان خود را گذاشته‌اند تا جامعه، مردم، زن و مرد این کشور احساس امنیت و آرامش کنند.

رئیس جمهور با اشاره به درخواست های مطرح شده از سوی آتش‌نشان‌ها بیان داشت: این خواسته‌ها، خواسته‌های درستی است. نسبت به مسئله مسکن که اشاره کردید بحمدالله با اقدام انقلابی شهردار عزیز و محترم ما آقای دکتر زاکانی این کار به جد دنبال خواهد شد و مسئله مسکن عزیزان فاقد مسکن در سازمان آتش نشانی حل خواهد شد.

وی افزود: مسئله سختی کار به نظرم حرف منطقی است. از جاهایی که کار آن ها سختی دارد حتما مجموعه آتش نشانی است. این مورد هم که آقای زاکانی در دولت حضور دارند و پیگیری خواهند کرد. البته نکات دیگری که آقای محمدی هم اشاره کردند پیگیری خواهد شد.

آیت‌الله رئیسی گفت: در مسیری که به اینجا می‌آمدم مشاهده کردم که ماشین آلات و تجهیزات تهیه شده بسیار بروز شده است، اما کافی نیست. این کار فقط در تهران انجام شده و باید در سایر استان ها نیز انجام شود. سازمان آتش نشانی باید بتواند تجهیزات بروز داشته باشد تا عزیزان آتش نشان با کمترین زحمت بتوانند فعالیت های خود را انجام بدهند.

وی ادامه داد: کشور و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به برکت ایثار ایثارگران، خون مطهر شهیدان، صبر و بردباری خانواده مکرم شهیدان ببینید همه ما در دوران زندگی به ابتلائاتی مبتلا می شویم، عزیزان شما به عنوان شهدای عزیز به ابتلائاتی مبتلا شدند و آن مواجهه با صحنه ای است که انسان ها در آتش می سوزند و گرفتار شدند. آن ها رفتند و ایستادگی کردند و جان مردم را نجات دادند.

رئیس جمهور با بیان اینکه شما خانواده شهیدان به ابتلای از دست عزیزان خود مبتلا شده‌اید، خاطرنشان کرد: شما در این ابتلا نمره آورده‌اید، نمره شما صبر، تحمل، بردباری، ایستادگی و شکر خداوند متعال و صبر است. یک ابتلا نیز همه به ویژه مسئولین دارند که قدردان ایثار، فداکاری و خون های مطهر باشند.

وی افزود: خون مطهر شهید سلیمانی و شهدای عالی قدر انقلاب اسلامی ابتلای همه مسئولان و دست اندرکاران کشور است. در این ابتلا نمره آوردن بسیار مهم است، شهیدان و

خانواده معظم آن ها نمره آوردند. امروز دست اندرکاران در هر کجای کشور باید در این ابتلا نمره بیاورند، نمره آن ها در محضر مقدس پروردگار متعال و در حضور ملت بزرگوار ایران عزیزمان بسیار مهم است.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه کشور با حضور شما ایثارگران، خانواده شهدا و مردم عزیزمان گام های بلندی برداشته است، تاکید کرد: آنچه امروز دوستان انقلاب را امیدوار می کند همین حضور، ایثار و گذشت است. آنچه دشمن را ناامید می کند همین روحیه فداکاری، ایثار و گذشت است که در خانواده شهدا و عزیزان رزمنده و ملت بزرگ ایران وجود دارد.

وی ادامه داد: دشمن با تصور اشتباه در طول 43 سال اخیر هر روز دچار این خطا، اشتباه و غلط در محاسبات خود است. دشمن فکر می کند کشور ایران مانند کشورهای دیگر است و مردم ایران مانند مردم کشورهای دیگر.

رئیس جمهور خطاب به دشمنان تصریح کرد: ای مگس عرصه سیمرغ نه جولنگه توست، عرض خود می‌بری و زحمت ما می‌داری. اینجا ایران است، اینجا سرزمین دلیران است و مردم آن نیز مردم مقتدری هستند. مگر می توان با حیله ها، نقشه ها و فتنه ها بر مردم ایران و دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی ایران سلطه پیدا کنید. مگر مردم ایران، جوانان، زنان، مردان، دختران و پسران این کشور به شما اجازه خواهند داد.

وی افزود: این برای چندمین بار است که مردم عزیزمان دشمن را ناکام می گذارند، دشمن هم بداند همواره در مقابل ملت ایران ناکام خواهد ماند. دشمن باید اشتباه محاسباتی خود را درباره ایران عوض کند و بداند امروز ایران، ایران مقتدر و قوی است و با این قدرت در مقابل دشمنان خواهد ایستاد.

آیت‌الله رئیسی در بخش دیگری از سخنانش ابراز امیدواری کرد تا دولت بتواند در خدمت ایثارگران و فداکاران آتش نشان باشد و از آتش نشان ها خواست تا ضمن تداوم خدمت به مردم به آن ها اطمینان بدهند تا در همه حوادث کنار آن ها بوده و تلاش کنند تا حادثه ای واقع نشود. 

رئیس جمهور در پایان خطاب به آتش نشان ها گفت: نظام آموزش و پیشگیری را حتما مورد توجه و تاکید قرار بدهید چون مسئله بسیار مهمی است و می تواند بسیار نقش آفرین باشد. تاکید می کنم که این بخش را مورد توجه و عنایت ویژه قرار بدهید.

پایان پیام/


11699146
 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار سیاسی

سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران؛ همزمان با پنجمین روز از ایام الله دهه مبارک فجر، وارد استان یزد شد. رئیس سازمان انرژی اتمی در بدو ورود به استان یزد مورد استقبال مسؤولان این استان قرار گرفت. اسلامی با همراهی معاونا...
سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، محمدباقر قالیباف در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به اینکه قرار است در حرم مطهر امام حضور پیدا کنیم، پایان جلسه را اعلام می‌کنم و جلسه بعدی فردا ساعت ۷:۴۵ صبح خواهد بود. وی تاکید کرد: اعضای کمیسیون تلفیق برای ...
سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش مهر، حسین امیرعبداللهیان در آخرین دیدار بخش پایانی سفر خود به آمریکای لاتین، شنبه شب در هاوانا با ریکاردو کابریساس روئیس معاون نخست وزیر کوبا دیدار و آخرین تحولات روابط دو کشور خصوصاً در حوزه روابط اقتصادی را مورد گفتگو و تبادل نظر قرار داد....
سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۱۶ بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح مالیات بر سوداگری و سفته بازی با ماده ۱۵ این طرح با ۱۵۸ رأی موافق، ۱۹ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۶ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند...
سیاسی
«خبرگزاری فارس» طرح مالیات بر سوداگری و سفته‌بازی در جلسه علنی امروز مجلس در دستور کار قرار گرفت و بر اساس آن، مالیات بر عایدی سرمایه اشخاص غیرتجاری تعیین شد.
سیاسی
«خبرگزاری فارس» غرفه‌های نمایشگاه توانمندی‌های صنعتی در بخش‌های مختلف صنعت در مجلس شورای اسلامی برپا شد.
سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، سیدکاظم دلخوش در جلسه علنی امروز (یکشنبه ۱۶ بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی طی تذکری شفاهی اظهار داشت: بعضاً رؤسای قوا تصمیماتی می‌گیرند که علیرغم اینکه برخی از این تصمیمات درست است، اما ابهام ایجاد می‌کند. وی بیان کرد: فرمایش مقا...
سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور جلسه علنی امروز (یکشنبه ۱۶ بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: در آستانه چهل و چهارمین سالروز پیروزی باشکوه انقلاب اسلامی، فرارسیدن دهه فجر را به ملت سرافراز ایران اسلامی تبریک و تهنیت م...
سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور جلسه علنی امروز (یکشنبه ۱۶ بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: در آستانه چهل و چهارمین سالروز پیروزی باشکوه انقلاب اسلامی، فرارسیدن دهه فجر را به ملت سرافراز ایران اسلامی تبریک و تهنیت م...
سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور جلسه علنی امروز (یکشنبه ۱۶ بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: مدیران اجرایی در حال تلاش برای حل مسائل و مشکلات مردم زلزله‌زده خوی هستند که از کمیسیون عمران می‌خواهم بر این موضوع نظارت د...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی


صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است