علمی فناوری 07:00 - 31 فروردین 1403
مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان گفت: کود‌های بیولوژیک را می‌توان به صورت مستقیم و یا مخلوط با بقایای گیاه مزرعه مصرف کرد.

کاهش ۵۰ درصدی بیماری‌های ریشه گیاهان با استفاده از کود بیولوژیک

احسان رضایی مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان با اشاره به کود بیولوژیک گفت: محصول تولیدی ما یک کود بیولوژیک فرآوری شده از مواد آلی کشاورزی با میکروارگانیسم‌های مفید خاک است. این محصول را می‌توان به صورت مستقیم و یا مخلوط با بقایای گیاهی مزرعه و باغ مصرف کرد.

این محصول می‌تواند بیماری‌های ریشه را بیش از ۵۰ درصد کاهش داده و رشد گیاه را بیش از ۳۰درصد افزایش دهد.

او افزود: این محصول یک مهار کننده زیستی با ویژگی‌های تقویت و اصلاح کنندگی خاک است. این محصول موجب کنترل انواع بیماری‌های گیاهی در خاک می‌شود. به دلیل دارا بودن مواد آلی ساختمان و قدرت نگهداری آب در خاک را بهبود می‌بخشد. به دلیل دارا بودن مواد بیولوژیکی فعال نیاز به اضافه کردن سالانه ندارد و تنها با یک بار اضافه کردن این محصول به خاک ۲ تا ۳ سال به صورت فعال موثر خواهد بود. 

رضایی بیان کرد: این محصول فاقد هرگونه آفت کش و ماده شیمیایی مضر است و برای تولید محصول سالم توصیه می‌شود. حتی یک تن از این محصول در هر هکتار با هزینه مناسب برای رسیدن به برخی از این خواص کافی است. با مصرف این محصول خسارت ناشی از بیماری‌های خاکزاد کاهش یافته و نیاز به مصرف سموم شیمیایی نیز کاهش می‌یابد. محصول بیوراس برای باغ مزرعه و گلخانه‌های تجاری توصیه می شود و به زودی محصولات خانگی آن نیز عرضه خواهد شد.

او با اشاره به کود اوره گوگردی آهسته گفت: کود کشاورزی، اوره و ازت مورد نیاز گیاه را تامین می‌کند و مصرف بسیار گسترده‌ای در کشاورزی دارد، اما از آنجا که اوره حلالیت بسیار بالایی دارد به محض مصرف در آب حل شده و ضمن اینکه به گیاه فرصت جذب کافی را نمی‌دهد سبب آلودگی آب و خاک می‌شود. اما این شرکت با تکیه بر دانش و مهارت واحد تحقیق و توسعه خود راه حل علمی مناسبی برای رفع این مشکل به کار برده است.

او درباره مزایای این محصول اظهار کرد: اوره گوگردی آهسته محصولی با دانش فنی و به روز جهانی بوده که با ایجاد یک پوشش پلیمری بر روی گرانول اوره باعث افزایش زمان انحلال پذیری اوره به مدت ۴۰ روز شده است و مزایای آن به این صورت است: نیتروژن پایدار تامین می‌کند. پوشش پلیمری نیتروژن را با سرعت کنترل شده آزاد و از گیاه سوزی جلوگیری می‌کند. نیتروژن دائماً در دسترس گیاهان خواهد بود. استفاده همراه با دانه‌ها بی خطر است. دوستدار محیط زیست است. اتلاف نیتروژن را از طریق شستشو، تبخیر و نیتروژن زدایی بسیار کاهش می‌دهد. پوشش پلیمری زیست تخریب پذیر دارد. میزان مصرف اوره خام برای دستیابی به نتایج بهینه را به شکل چشم گیری کاهش می‌دهد. مقرون به صرفه است. باعث کاهش هزینه نیروی کار می‌شود و هزینه حمل و نقل را کاهش میدهد.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان با اشاره به سیستم پایش نور و پارامتر‌های شیمیایی هوا اظهار کرد: این سیستم توانایی پایش نور گلخانه در دو طیف نوری مرئی طیف موثر در فتوسنتر و مادون قرمز طیف موثر در گرمایش گلخانه را دارد که به وسیله دو طیفی بودن این سیستم میتواند کمک شایانی به گلخانه دار در زمینه پیش بینی وضعیت کشت کند، همچینین در گلخانه‌های دارای شید این سیستم جزء اصلی سیستم کنترلی بوده و با بهره گیری X سنسور‌های به روز توانایی پایش پارامتر‌های CO و CO ۲ را دارد.


12048614
 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است