بین‌الملل 06:54 - 09 اسفند 1402
نشست شورای امنیت سازمان ملل بار دیگر به صحنه جدال میان حامیان فلسطین و اسرائیل بر سر وضعیت انسانی نوار غزه تبدیل شد.

جدال در شورای امنیت میان حامیان فلسطین و اسرائیل بر سر اوضاع غزه و هشدار قحطی

نشست شورای امنیت سازمان ملل بار دیگر به صحنه جدال میان حامیان فلسطین و اسرائیل بر سر وضعیت انسانی نوار غزه تبدیل شد که با هشدار جدی سازمان ملل درباره قرار گرفتن یک چهارم مردم این منطقه در یک قدمی قحطی همراه بود.

«رامش راجاسینگهام» مدیر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل عصر سه شنبه ۲۷ فوریه (هشتم اسفند ۱۴۰۲) به وقت محلی در نشست شورای امنیت درباره وضعیت مرددم غزه هشدار داد: حداقول ۵۷۶ هزار نفر در نوار غزه معادل یک چهارم جمعیت آن، در یک قدمی قحطی قرار دارند که در صورت عدم انجام اقداماتی برای مهار آن، قحطی «تقریبا اجتناب‌ناپذیر» خواهد بود.

او به شورای ۱۵ عضوی امنیت سازمان ملل هشدار داد: «تا زمانی که این جنگ و خطر گسترش آن به مناطق پرجمعیت جنوب غزه ادامه داشته باشد، امکان بسیار کمی برای مهار قحطی وجود دارد؛ بنابراین ما دوباره درخواست خود برای آتش‌بس را تکرار می‌کنیم.»

این مقام سازمان ملل گفت: از هر ۶ کودک زیر دو سال در شمال غزه، یک نفر دچار سوء تغذیه حاد است و تمام جمعیت ۲.۳ میلیون نفری نوار غزه برای زنده ماندن به کمک‌های غذایی نیاز دارند که متاسفانه این کمک‌ها بسیار ناکافی هستند.

راجاسینگهام اضافه کرد که سازمان ملل و گروه‌های امدادی «با موانع بسیار بزرگی برای رساندن حداقل تدارکات به غزه مواجه هستند.» او این موانع را بسته شدن گذرگاه‌ها، محدودیت‌های ارتباطاتی، روش‌های سخت بازرسی، هرج و مرج، جاده‌های تخریب‌شده و مهمات منفجر نشده بیان کرد.

«کارل اسکائو» معاون مدیر اجرایی برنامه جهانی غذای سازمان ملل نیز به شورای امنیت گفت که این نهاد «آماده است در صورت توافق آتش‌بس، به سرعت عملیات‌های خود را گسترش دهد.»

معاون مدیر برنامه جهانی غذای سازمان ملل تصریح کرد: «خطر قحطی که ناشی از عدم توانایی در رساندن مواد غذایی کافی به مردم غزه و شرایط عملیاتی تقریبا غیرممکن وجود دارد که که کارکنان ما عملا با آن روبرو هستند.»

روسیه با انتقاد شدید از آمریکا: اسرائیل مانع کمک‌ها به نوار غزه و آمریکا باعث کشتار ۳۰ هزار فلسطینی 

واسیلی نبنزیا سفیر و نماینده روسیه در سازمان ملل در سخنانی آمریکا را عامل شهادت ۳۰ هزار نفر از ساکنان نوار غزه داسنت و گفت که اسرائیل برای ورود کمک‌ها به نوار غزه مانع ایجاد می‌کند.

سفیر روسیه با بیان اینکه آمریکا با ممانعت از تصویب قطعنامه‌های پیشنهادی در شورای امنیت برای برقراری آتش‌بس فوری در نوار غزه باعث کشتار ۳۰ هزار فلسطینی در نوار غزه شده است، گفت: «پیش‌نویس قطعنامه آمریکا مجوز دیگری به اسرائیل برای نسل‌کشی است».

نبنزیا در واکنش به ادعا‌های دیپلمات آمریکایی گفت: «مقایسه اوکراین با غزه نادرست است و آمریکا که در بسیاری از کشور‌ها مانند افغانستان، عراق و سوریه دست به نسل‌کشی زده، نمی‌تواند به دنیا درس اخلاق بدهد».

معاون نماینده چین در سازمان ملل نیز در این نشست شورای امنیت گفت: آنچه در غزه اتفاق می‌افتد ناقض قوانین بشردوستانه بین المللی است.

رابرت وود، معاون سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز به شورای امنیت گفت که واشنگتن از اسرائیل خواسته است گذرگاه‌های مرزی را برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه باز نگه دارد و اجازه دهد که گذرگاه‌های بیشتری باز شوند.

معاون سفیر آمریکا در سازمان ملل افزود: «به زبان ساده این که اسرائیل باید اقدامات بیشتری انجام بدهد. ما از اسرائیل می‌خواهیم که با کنترل درگیری‌ها، این اطمینان را ایجاد کند که کمک‌های بشردوستانه در نهایت ایمنی و بدون خطر به غزه انتقال خواهند یافت.»

باربارا وود وارد، سفیر نماینده انگلیس در سازمان ملل نیز در شورای امنیت با حمایت از اظهارات دیپلمات آمریکایی گفت: از اسرائیل می‌خواهیم اجازه ورود کمک‌های بیشتر به غزه را بدهد.

سفیر انگلیس گفت که جنگ غزه منجر به گرسنگی، و گرسنگی منجر به فروپاشی نظم و قانون می‌شود. «از اسرائیل می‌خواهیم اجازه دهد کمک‌های بیشتری وارد غزه بشود».

هشدار سفیر فلسطین: اسرائیل حکم دیوان بین‌المللی دادگستری را نادیده گرفت

 «ریاض منصور» نماینده تشکیلات خودگردان فلسطین در سازمان ملل به شورای ۱۵ عضوی شورای امنیت درباره وضعیت مردم غزه هشدار داد و گفت که اسرائیل حکم دیوان بین‌المللی دادگستری را نادیده گرفت و بیش از ۵۰۰ هزار نفر در آستانه قحطی در این منطقه هستند.

دیپلمات فلسطینی تصریح کرد: اسرائیل تقریبا تمام نانوایی‌ها و مزارع در نوار غزه را ویران کرده است و «از غذا به عنوان سلاحی علیه مردم فلسطین استفاده می‌کند».

فرافکنی نماینده اسرائیل و متهم کردن سازمان ملل در کمک رسانی به مردم غزه 

اما «جاناتان میلر» معاون سفیر اسرائیل در سازمان ملل ادعا کرد که این رژیم خود را متعهد به بهبود شرایط انسانی در غزه می‌داند.

دیپلمات اسرائیلی، جنایت این رژیم در ایجاد مانع برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به مردم بیگناه غزه را به گردن سازمان ملل انداخت و مدعی شد محدودیت‌ها در میزان کمک‌ها و سرعت ارسال آن‌ها به دلیل ظرفیت محدود سازمان ملل و سایر نهاد‌های امدادی است.

او ادعا کرد: «اسرائیل در سیاست‌های خود شفاف بوده است. مطلقاً هیچ محدودیتی وجود ندارد. تکرار می‌کنم، هیچ محدودیتی در رابطه با میزان کمک‌های بشردوستانه‌ای که می‌تواند به غیرنظامیان در غزه برسد، وجود ندارد.»

این در حالی است که استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل روز سه شنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران گفت: میزان کمک‌های ارسالی به نوار غزه به شدت کاهش یافته است. هیچ کاروان بشردوستانه سازمان ملل از ۲۳ ژانویه تاکنون نتوانسته به شمال غزه برسد.

سخنگوی سازمان ملل افزود: سازمان ملل متحد علاوه بر تسریع در بازرسی ها، به جاده‌های امن و نقاط ورودی بیشتر به غزه از جمله در شمال این منطقه نیاز دارد.

منبع: ایرنا


12034317
 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار بین‌الملل

بین‌الملل
«باشگاه خبرنگاران» کمیته حفاظت از روزنامه نگاران، جنگ کنونی رژیم صهیونیستی در نوار غزه را خطرناک‌ترین درگیری بزای روزنامه نگاران در ۳۲ سال اخیر می‌داند.
بین‌الملل
«باشگاه خبرنگاران» بسیج مردمی عراق می‌گوید انفجار پایگاه نظامی کالسو در اثر حمله رخ داده است.
بین‌الملل
«باشگاه خبرنگاران» دانشمند آمریکایی حوزه روابط بین‌الملل جان مرشایمر می‌گوید که اسرائیل فکر می‌کرد ایران حمله به سفارت تهران در دمشق را تلافی نمی‌کند.
بین‌الملل
«باشگاه خبرنگاران» به نوشته یک روزنامه آمریکایی تانک‌های قدرتمند غربی در مواجهه با پهپاد‌های ارزان قیمت آسیب پذیر هستند.
بین‌الملل
«باشگاه خبرنگاران» وزیر خارجه اردن ادعا کرد این کشور هیچ وقت به رژیم صهیونیستی اجازه نخواهد داد که از حریم هوایی آن برای هدف قرار دادن ایران استفاده کند.
بین‌الملل
«باشگاه خبرنگاران» نماینده جمهوری خواه آمریکا گفت: با توجه به واقعیت‌های حاکم و عدم امکان بازگشت کریمه به اوکراین، زمان آغاز مذاکرات صلح فرا رسیده است.
بین‌الملل
«باشگاه خبرنگاران» نیرو‌های آلمانی اعلام کردند یک ناو آلمانی امروز شنبه ماموریت خود را در دریای سرخ به پایان رسانده و این دریا را ترک کرده است.
بین‌الملل
«باشگاه خبرنگاران» جنبش حماس درگیری در عراق را محکوم کرد و آمریکا را مقصر آن دانست.
بین‌الملل
«باشگاه خبرنگاران» تارنمای شبکه خبری «سی ان ان» در تحلیلی با اشاره به پاسخ تنبیهی ایران به حمله اسرائیل به کنسولگری این کشور در دمشق تاکید کرد: آمریکا کاملا متوجه شد که از این پس، پیش‌بینی اینکه ایران چگونه به تحریکات محسوس طرف مقابل پاسخ می‌دهد، دشوارتر از ه...
بین‌الملل
«باشگاه خبرنگاران» پس از دستگیری دانشجویان فعال حامی حقوق مردم فلسطین در دانشگاه کلمبیای آمریکا، دانشجویان در سایر دانشگاه‌های این کشور با آن‌ها اعلام همبستگی کردند.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است