علمی فناوری 09:41 - 05 مرداد 1400
محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به ارائه مدلی ساختاری برای ساقه مغز شدند که می‌تواند برای شناخت مکانیزم‌های آسیب مغزی کمک‌کننده باشد.

مدلی جدید برای شناخت مکانیزم‌های آسیب مغزی

به گزارش ایسنا، فائزه اسکندری، دانش آموخته دکترای دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «ارائه مدلی ساختاری برای ساقه مغز در اثر آسیب‌های مکانیکی» گفت: مطالعات اخیر نشان داده‌اند که بیماری‌های نورولوژیکی مانند اسکلروز چندگانه (ام اس) و آلزایمر و آسیب‌های ترومایی ناشی از ضربه به سر، می‌توانند منجر به تغییر قابل توجهی در خواص مکانیکی مغز شوند.

وی با اشاره به پروژه خود در دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: هدف از این تحقیق، شناخت علت ریزساختاری تفاوت در رفتار بافت مغز دچار آسیب ترومایی و بافت مغز سالم بود.

وی خاطر نشان کرد: نتایج این تحقیق نشان داد که تغییر در خواص مکانیکی بافت مغز در اثر آسیب، دارای یک توصیف ریزساختاری است. تاکنون در مطالعات مربوط به آسیب‌های مغزی، تنها به پارگی آکسون‌ها به عنوان یک توصیف ریزساختاری از آسیب توجه شده بود؛ امّا در پژوهش حاضر، رفتار سلول‌های گلیا بعنوان بخش بزرگی از حجم بافت مغز مورد مطالعه قرار گرفته و به نقش آنها در آسیب مغزی اشاره شده است. 

اسکندری با بیان اینکه بیومکانیک آسیب مغزی، نیازمند رویکردهای چندرشته‌ای است تا رفتار پیچیده بافت مغز را در هنگام آسیب توصیف کند، گفت: در این تحقیق تلاش شد تا یک مسیر کامل برای شناخت رفتار بافت ساقه مغز (بعنوان یکی از آسیب‌پذیرترین نواحی مغز) در شرایط آسیب بر مبنای روش‌های تصویربرداری، آزمون‌های مکانیکی و بافت‌شناسی طی شود. 

وی خاطر نشان کرد: این مسیر، شامل بررسی خواص مکانیکی و ریزساختار بافت ساقه مغز تحت بارگذاری کششی و فشاری و بررسی ناهمسانگردی بافت ساقه مغز برای انتخاب مدل صحیح بیانگر رفتار مکانیکی و در نهایت، ارائه یک تابع آسیب و توصیفی ریزساختاری برای این بافت بود.

وی گفت: آسیب‌پذیری زیاد بافت مغز و متفاوت بودن رفتار مکانیکی آن نسبت به سایر بافت‌های نرم بدن، از جمله چالش‌های اصلی در انجام آزمون‌های مختلف بر روی این بافت بودند.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: نتایج این تحقیق از نظر توسعه دانش پایه، در جهت شناخت مکانیزم‌های آسیب مغزی و از نظر کاربردی، برای بهبود مدل‌های کامپیوتری مورد استفاده برای پیش‌بینی رفتار مغز در شرایط آسیب، می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. 

اسکندری عنوان کرد: به دلیل مسائل اخلاقی و عدم دسترسی به بافت مغز انسان، این تحقیق بر روی نمونه‌های حیوانی انجام شده است. امّا در ادامه لازم است که آزمون‌های مکانیکی و بافت‌شناسی بر روی بافت مغز انسان نیز انجام شود تا از نتایج آن بتوان بصورت دقیق‌تری برای پیش‌بینی رفتار مغز انسان در شرایط آسیب استفاده کرد.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به معرفی ویژگی های طرح گفت: یکی از ویژگی‌های مهم این تحقیق، نمایش متفاوت بودن رفتار مکانیکی و ریزساختاری مغز نسبت به سایر بافت‌های نرم بدن است. همچنین، ویژگی دیگر این تحقیق، استفاده از آزمون‌های تجربی و مدل‌های ریاضی به منظور معرفی یک توصیف جدید برای بیان ارتباط بین خواص مکانیکی بافت مغز و رفتار سلول‌های مغزی در شرایط آسیب است. 

وی تاکید کرد: نوآوری ارائه شده به منظور انجام آزمون‌های مکانیکی و بررسی رفتار سلول‌ها در شرایط آسیب و ارائه یک توصیف ریزساختاری برای آسیب مغزی، منحصرا مربوط به این پروژه بوده و دارای نمونه داخلی یا خارجی نیست.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: معرفی یک رویکرد جدید تحقیقاتی در حوزه بیومکانیک آسیب مغزی، از جمله مزیت‌های این طرح محسوب می‌شود.

وی در خصوص کاربردهای پروژه گفت: مطالعات بیومکانیکی درباره مغز می‌توانند به توسعه روش‌های تشخیصی، بهبود سیستم‌های آموزش جراحی و ربات‌های کمک کننده جراحی و طراحی تجهیزات محافظتی از سر کمک کنند. مدل‌های کامپیوتری، ابزار مهمی در جهت رسیدن به این اهداف هستند. توسعه چنین مدل‌هایی برای بافت مغز، نیازمند هندسه دقیق و خواص مکانیکی درستی هستند تا بتوانند رفتار بافت مغز را در شرایط مختلف به خوبی پیش‌بینی کنند.

وی ادامه داد: با پیشرفت‌های اخیر صورت گرفته در زمینه تصویربرداری پزشکی، هندسه دقیق مغز در دسترس است؛ امّا همچنان خواص مکانیکی مغز به خوبی شناخته نشده است. نتایج این تحقیق در جهت ارائه خواص مکانیکی دقیق‌تر برای بهبود مدل‌های کامپیوتری، کاربرد دارد. 

وی خاطر نشان کرد: کمک به شناخت مکانیزم‌های آسیب مغزی از نتایج این طرح به شمار می رود.

به نقل از دانشگاه امیرکبیر، اساتید راهنمای این پروژه دکتر مهدی شفیعیان عضو هیات علمی دانشکده مهندسی پزشکی و دکتر محمد محمدی اقدم از دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر و استاد مشاور پروژه دکتر کاوه لاکساری از دانشگاه آریزونا امریکا بوده است. نتایج این تحقیق در قالب پنج مقاله در مجلات معتبر ISI به چاپ رسیده و در سه کنفرانس بین المللی در داخل و خارج کشور ارائه شده است.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار علمی فناوری

علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» انجمن علمی دانشجویی دانشکده مهندسی پزشکی و دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، وبینار «مهندسی نواحی فصل مشترک بافت‌ها» را برگزار می‌کنند.
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، حامد صداقت زادگان اصفهانی دانش اموخته مقطع کارشناسی ارشد مهندسی شیمی گرایش فرآیند های جداسازی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «استفاده از حلال های اتکتیک عمیق به عنوان شکننده آزئوتروپ بر...
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» شماره‌ شانزدهم نشریه دانشجویی «اشاره گر»؛ فصلنامه علمی تخصصی انجمن علمی مهندسی کامپیوتر دانشگاه خوارزمی منتشر شد.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» انجمن علمی دانشجویی مهندسی عمران دانشکده شهید منتظری مشهد دوره جامع آموزش نرم‌افزار رویت آرشیتکچر (REVIT ARCHITECTURE) را برگزار می‌کند.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» انجمن علمی دانشجویی محیط زیست دانشگاه تهران با همکاری اتحادیه انجمن های علمی دانشجویی محیط زیست، انجمن علمی دانشکده منابع طبیعی صنعتی اصفهان، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و تشکل های دانشجویی، وبینار «آشنایی با کلیات HSE و جایگاه آن در صنعت...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» روح الله استیری در گفتگو با خبرنگار مهر بیان کرد: با بررسی آمار تجارت جهانی محصولات دانش بنیان ذیل کدهای تعرفه گمرک جهانی به این مهم رسیدیم که برخی از این محصولات ظرفیت و قابلیت ورود و رسوخ به مراتب بالاتری در بازار بین المللی دارند و این در حا...
علمی فناوری
نتیجه مطالعات داخلی نشان داد
«خبرگزاری ایسنا» بررسی‌های یک طرح تحقیقاتی ۱۲ ساله نشان داد که در ایران شیوع دیابت دو برابر شده و چاقی نیز ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش داشته است.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» انجمن علمی مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت ایران، با هدف ارتقای مهارت‌های عمومی دانشجویی، کارگاه «فن بیان، اصول و مهارت ارائه» را برگزار می کند.
علمی فناوری
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه صنعتی شریف عنوان کرد
«خبرگزاری ایسنا» معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به آسیب‌های دوران کرونا بر تعاملات انسانی دانشجویان اظهار کرد: باید دانشگاه‌ها به صورت پلکانی بازگشایی شوند تا مشکلات بازگشایی بررسی شوند.
علمی فناوری
پژوهشگران بررسی کردند
«خبرگزاری ایسنا» پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در یک مطالعه تاثیر ماساژ کف پا را در نوزادان مبتلا به زردی که تحت فتوتراپی قرار داشتند، بررسی کردند.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است