علمی فناوری 16:40 - 03 بهمن 1400
مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اقدام این دفتر برای انتخاب بهترین الگو برای ایجاد ارتباط میان دانشگاه‌ها با صنایع و جامعه، گفت: از میان ۷۷ الگوی موفق ۱۰ طرح موفق امروز معرفی شد.

بررسی ۱۰ الگوی موفق ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه

به گزارش ایسنا دکتر محمدسعید سیف امروز در وبینار تجارب و الگوهای موفق دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور در توسعه همکاری با جامعه و صنعت، با اشاره به روند انتخاب الگوهای موفق ارتباط دانشگاه با جامعه و صنعت در وزارت علوم، افزود: برای این منظور در هفته پژوهش و فناوری رویداد الگوها و راهکارهای نوین در همکاری دانشگاه با جامعه و صنعت با هدف شناسایی و تقدیر از ایده‌ها و الگوهای نوین در توسعه و تسهیل ارتباط دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی با جامعه و صنعت پیگیری شد که در این راستا بیش از ۱۰۰ ایده دریافت و در کمیته‌های داوری بررسی شدند.

وی اضافه کرد: برای انتخاب بهترین‌ها در این زمینه غربالگری‌هایی صورت گرفت که در نهایت ۷۷ الگو برای نشر در کتاب الگوهای ارتباط دانشگاه با جامعه و صنعت انتخاب شدند.

سیف ادامه داد: در این جلسه تعداد ۱۰ الگوی موفق در این زمینه ارائه خواهد شد.

الگوهای موفق به این شرح است:

طرح سرویس‌های صنعتی از دانشگاه علم و صنعت

دکتر نورالله کثیری، مدیر ارتباط با صنعت دانشگاه علم و صنعت در این باره گفت: در سال ۹۵ به منظور توسعه مراودات دانشگاه با بخش‌های صنعتی، الگوهای مختلفی ارائه شد که بعد از بررسی‌های انجام شده، ۲۲ الگو در سند ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه انتخاب شد.

وی نبود زبان مشترک میان دانشگاه با صنعت، ضعف اساتید در پ کردن توانایی‌های خود به صنعت، نیاز دانشگاه به معرفی توانایی‌های خود و نیاز دانشگاه برای حضور حرفه‌ای در نمایشگاه‌ها را از جمله مشکلات دانشگاه‌ در ارتباط با صنعت عنوان کرد و یادآور شد: ما در این طرح سرویس‌هایی را برای همکاری با صنعت تعریف کردیم و به منظور ایجاد انگیزه برای مشارکت محققان در این همکاری تمهیدات انگیزشی چون دریافت ۳۰ امتیاز گرنت در سال در نظر گرفتیم.

روش دانشگاه حکیم سبزواری برای ارتباط با دانشگاه

دکتر عباس احسانی سرشت، مدیر ارتباط با صنعت دانشگاه حکیم سبزواری نبود زبان مشترک میان اساتید با بخش‌های صنعتی را از چالش‌های این دانشگاه در توسعه ارتباط دانشگاه با جامعه و صنعت عنوان کرد و یادآور شد: بر اساس رتبه‌بندی‌ها ایران در سال ۲۰۲۱ در شاخص ارتباط دانشگاه با صنعت رتبه ۱۲۰ را کسب کرده و این در حالی است که ایران جزو کشورهای برتر در تربیت نیروی انسانی در حوزه فنی و مهندسی است.

وی ادامه داد: ما برای توسعه ارتباط با صنعت کارگزاری با حضور بخش خصوصی ایجاد کردیم که این کارگروه نیازهای صنعتی منطقه را احصا و آن را به دانشگاه اعلام می‌کند.

احسانی سرشت، ایجاد بانک اطلاعاتی از پروژه‌های دارای اولویت، راه اندازی سامانه پیامکی به منظور اطلاع رسانی، ارسال پروژه‌های مناسب با هر رشته به اعضای هیات علمی و راه اندازی فن بازار را از دستاوردهای اجرای این روش نام برد.

ارتباط دانشگاه شیراز با صنعت با طرح "مهجا"

سید فخرالدین افضلی، مدیر امور فناوری و طرح‌های کاربردی دانشگاه شیراز از اجرای طرح "طرح‌های کاربردی مشارکتی همکاری بین جامعه و صنعت" با عنوان "مهجا" با هدف ارتقای سطح همکاری دانشگاه با جامعه و صنعت خبر داد و گفت: این طرح با توجه به اسناد بالادستی تنظیم شده است و کاربردی کردن پژوهش در دانشگاه، ایجاد هم افزایی مالی منابع داخلی با خارج از دانشگاه و زمینه سازی تعریف قراردادهای مستقل با تامین ۱۰۰ درصدی از سمت خارج از دانشگاه به عنوان قسمتی از پایلوت طرح اصلی به منظور اثبات امکان پذیری فناوری به طرف جامعه از اهداف آن به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: طرح کاربردی مشارکتی همکاری با جامعه که به منظور کاربردی کردن پژوهش‌ها در دانشگاه تدوین شده است، منبع مالی طرح با مشارکت حداکثر ۵۰ درصد از سوی دانشگاه به صورت گرنت سالیانه، آغازین یا تحصیلات تکمیلی اعضای هیات علمی تامین می‌شود.

سامانه توانمندی‌های تولیدی و خدماتی دانشگاه

دکتر حسین جاوید از کارشناسان دفتر امور ارتباط با صنعت دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه ما در مواجهه با صنعت با ۳ دسته پروژه "مگا پروژه‌ها"، "پروژه‌های خرد" و "توسعه دانش فنی و فناوری" مواجه هستیم، گفت: برای پاسخگویی به این پروژه‌ها منظومه‌ای از چهار راهکار را ارائه کردیم.

وی سامانه اطلاع رسانی طرح‌ها و فرصت‌های تحقیقاتی (آرتو)، تهیه بانک طرح‌های پژوهشی و فناورانه، سامانه توانمندی‌های تولیدی و خدمات دانشگاه و آرمارکتینگ را از راهکارهای این دانشگاه برای توسعه ارتباط با صنعت عنوان کرد.

جاوید خاطر نشان کرد: با اجرای این راهکارها ۸۸ طرح همکاری با صنعت ارائه شد که از این تعداد ۶۵ مورد بررسی و از این تعداد ۲۰ طرح به عنوان طرح‌های اولویت‌دار انتخاب شدند.

به گفته وی معرفی ۱۲ محصول قابل عرضه، ۱۲ دانش فنی، ۴ خدمت تخصصی، ۴ طرح تحقیقاتی و ۱۲ خدمت فنی و مشاوره‌ای از دیگر دستاوردهای اجرای این طرح بوده است.

بنیاد حامیان به کمک ارتباط با صنعت دانشگاه کردستان آمد

دکتر امیر رشیدی، مدیر ارتباط با صنعت دانشگاه کردستان، راهکار ایجاد ارتباط با صنعت این دانشگاه را راه اندازی بنیاد حامیان عنوان کرد و گفت: ما با راه اندازی این بنیاد به دنبال تبدیل این دانشگاه به عنوان دانشگاه جامعه مناطق کردنشین هستیم.

وی گفت: این بنیاد دارای اعضای خیرین است تا علاوه بر امکانات دانشگاه از همکاری خیرین نیز بهره مند شویم.

رشیدی خاطر نشان کرد: در این قالب تاکنون توانستیم ۲۶ طرح بین‌المللی را اجرایی کنیم.

به گزارش ایسنا، طرح اعطای گواهینامه سطح فناوری از سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، طرح دانشگاه امیرکبیر و طرح پژوهشگاه علوم انسانی و علوم اجتماعی از دیگر تجارب موفق ارتباط دانشگاه با جامعه و صنعت بوده که در این نشست مجازی ارائه شدند.

انتهای پیام  

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار علمی فناوری

علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان جهاد دانشگاهی دانشگاه صنعتی شریف، علیرضا کریمی گفت: تاکنون ساخت گیربکس‌های دستگاه پرس و قطعات یدکی کمپرسورها و ژنراتورهای برق، ایرگیج و … یک شرکت خودروسازی به همت متخصصان مرکز خدمات تخصصی ساخت این سازمان ب...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شاید نظام آموزشی کشورمان دیر به استفاده از فناوری و نوآوری در این حوزه توجه نشان داد و هنوز در ابتدای این راه باشیم. اما تحولات سریع و بی وقفه بوده است. یکی از حوزه‌هایی که ت...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپیس، ناسا و بویینگ پس از بررسی آمادگی پرواز در ۱۱ می ۲۰۲۲ میلادی تصمیم گرفتند در تاریخ ۱۹ می (۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱) این کپسول را همراه یک موشک اطلسV ( متعلق به شرکت یونایتد لانچ آلیانس) به فضا بفرستند. این دومین...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، امیرعلی حمیدیه دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی در نشست هم‌اندیشی بازنگری سند ملی علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی گفت: در سال‌های اخیر، علوم و فناوری‌های سلول...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رگولاتوری، صادق عباسی شاهکوه در پیامی به مناسبت روز جهانی ارتباطات گفت: امسال «فناوری‌های دیجیتال برای افراد مسن و سالمندی سالم» به عنوان شعار روز جهانی مخابرات و جامعه اطلاعاتی (WTISD) انتخاب شده است. انتخابی هو...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسکای نیوز، این رایانه قدرت واحدهای پردازنده معمول را ندارد اما محققان معتقدند می توان از این فناوری به عنوان روشی قابل اعتماد و تجدیدپذیر برای فعالسازی دستگاه های کوچک استفاده کرد. رایانه مذکور به اندازه یک ب...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از زد دی نت، دستورالعمل‌های فنی این طرح برای تراکنش‌های آنلاین نیز برای محافظت در برابر کلاهبرداری تنظیم و به‌روزرسانی شده است. طرح مذکور رتبه‌بندی ایمنی تراکنش‌های بازار تجارت الکترونیک (TSR) نام دارد و با هدف ا...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گیزموچاینا، طبق گزارش ها این شرکت فرایند تغییر انتصاب کارمندان محلی را آغاز کرده است. به هرحال تعلیق برنامه های تسلا، پیش بینی ها درباره فرصت های شغلی که قرار بود در هند ایجاد شود را با چالش روبرو می کند. هند ...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، عیسی زارع پور همزمان با هفته ارتباطات و در آستانه روز جهانی ارتباطات، در صفحه شخصی خود در شبکه‌های اجتماعی نوشت: دیروز به مناسبت هفته ارتباطات در جمع اعضای شورای هماهنگی روابط‌عمومی‌های وزارت ارتباطات و تعدادی خبرنگاران حض...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سجاد مهرابی مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان با اشاره به تولیدات انواع مواد اولیه باطری توسط بخش‌های دولتی و خصولتی در کشور، شرایط رقابت در مسیر تجاری سازی محصول خود را پرچالش توصیف ...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است