فرهنگی‌هنری 18:43 - 17 مهر 1392
به بهانه هفته خانواده؛
باشگاه خبرنگاران شانس یا انتخاب خود ما
حکیم سهروردی معتقد بود که تمام دستاوردهای هر انسان محصول نوع نگرش منش و کنش اوست و به شانس و اقبال پیشانی بلند و بخت بد یا خوب ربطی ندارد.

به گزارش خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران این گفته همواره به صورت نهان و آشکار توسط دیگران به خصوص اطرافیان حکیم رد و بدل می شد چرا که معتقد بودند قسمت، شانس و اقبال در زندگی انسان اثرات سرنوشت سازی دارد و به اصطلاح "بخت و دولت به کاردانی نیست جز به تایید آسمانی نیست. مریم فرضی روان شناس بالینی در گفتگو با خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران با بیان اینکه خانواده محل آموزش چگونگی برقراری روابط اجتماعی است و نقش مهمی در این زمینه دارد گفت: عطا ارج گذاشتن به ارزش های پایدار زندگی مشترک خانواده و روابط داخل این نهاد اجتماعی می تواند زمینه را برای سلامت اخلاقی مردم فراهم کند.وی ادامه داد: زندگی مشترک علاوه بر تامین نیازهای مادی، اقتصادی و البته هواهای نفس می تواند حس مشارکت و تفاهم را برای وسعت نگرش و امکان دستیابی فرصت های بیشتر را برای ما فراهم کند و مبتنی بر قراردادی بین زن و مرد برای ارضای نیازهای خودشان و به تبع آن انجام کارکردهای خانواده همچون همکاری و تعاون تربیت فرزندان و ایجاد یک مکان مامن مهر و عطوفت است.وی با ازدواج و تشکیل خانواده برای انسان ها می تواند نیاز طبیعی باشد اظهار کرد: ازدواج با تمام معایب و محاسنی که دارد اگر براساس شناخت و رعایت اصول و موازینی که ذکر و مطرح شده است انجام نگیرد متاسفانه با مشکلات مختلفی مواجه می شود بنابراین باید در نظر داشته باشیم آمادگی واقعی برای تشکیل خانواده سخت ترین وظیفه زندگی می تواند باشد و آماده نبودن برای ازدواج در واقع آماده نبودن برای ناکامی است پس  عملا ازدواج یکی از تصمیم های مهم زندگی است و می تواند روی تمام زندگی و آینده فرد تاثیر گذار می شود.فرضی در ادامه با بیان اینکه ازدواج می تواند رضایت بخش ترین تا نارضایتی یک زندگی را به همراه داشته باشد تصریح کرد: البته باید توجه کرد که به ازدواج نمی توان کاملا سیاه و تاریک نگاه کرد اما طبیعی است که اگر ازدواج براساس تمام ملاک های موفق برای یک ازدواج خوب باشد می تواند سبب ایجاد سلامت روان باشد و اگر ملاک هایی که تعیین کننده یک ازدواج خوب در شکل گیری روابط بین دو نفر وجود نداشته باشد به همین شکل می تواند تاثیر منفی در سلامت روان افراد بگذارد.این دکتری روان شناس با بیان اینکه روان شناسان و محققان معتقدند متاهل شدن یک سری مزایایی برای سلامت روان دارد ادامه داد: ازدواج باعث شل گیری روابط اجتماعی می شود عمر افراد را طولانی می کند کمتر به بیماری جسمی و روحی مبتلا می شوند نگرش مثبت به زندگی دارند و افرادی که ازدواج نکردند در معرض بیماری های روحی و .. قرار دارند و میزان مرگ و میر در افراد متاهل کمتر است.فرضی در ادامه تصریح کرد: عوامل اجتماعی همچون مشارکت اجتماعی و .. می تواند در رفتارهای فرد تاثیر گذار باشد لذا ایجاد مشارکت اجتماعی و .... از جمله مزایای ازدواج است اگر افراد در زندگی خودشان تسلط داشته باشد موفق تر خواهند بود و ازدواج می تواند این احساس تسلط را بیشتر کند چراکه ازدواج باعث افزایش منابع اقتصادی می شود و افراد به امکانات بیشتری دسترسی پیدا می کند و می توانند به کارهای مورد علاقه خود بپردازند.

 

*ملاک های یک ازدواج موفق
این روان شناس در ادامه گفت: البته این ها همه مربوط به ازدواج میشود که با ملاک های موفق انتخاب همسر انجام شده است و این موضوع تاثیر مستقیمی بر رضایت افراد از زندگی می گذارد پس اگر بخواهیم یک ازدواج موفق داشته باشیم باید چه ملاک هایی را در نظر بگیریم .فرضی با بیان اینکه در ازدواج یک فرایند آشنایی وجود دارد گفت: اگر ما سعی کنیم طی فرآیند آشنایی باید سوالاتی که داریم را از طرف مقابل بپرسیم و نباید فرهنگ و موضوعات طرف مقابل را نادیده بگریم یا عقاید خودمان را انگار کنیم و نباید قبل از اینکه به تفاهم کامل رسیدم جواب مثبت دهیم نباید تفاهم را مقدم بر عشق و علاقه بدانیم نباید باور داشته باشیم که می توانیم فرد را تغییر دهیم با باور نداشته باشیم که بعد از ازدواج مشکلاتمان حل خواهد شد.

 

این روان شناس بالینی ادامه داد: اگر به دنبال استقلال دنبال میزان شکست عشقی فشار خانواده دلایل اقتصادی به دلیل تنهایی و... ازدواج می کنیم بدانیم که این ها دلایل نادرست برای ازدواج است و منجر به مشکلات زیادی در زندگی می شود.فرضی در پایان اظهار داشت: در صورتی که ملاک های ازدواج موفق می گوید قبل از ازدواج دو نفر باید به استقلال برسند به همان اندازه که همسر خود را دوست دارند خودشان را نیز را دوست داشته باشند همان قدر که در با هم بودن لذت می برند در تنهایی نیز لذت می برند در شغل و حرفه خود ثابت داشته باشند نسبت به خودشان شناخت داشته باشند قادر باشند درباره خودشان با جرات صحبت کنند خواسته های یکدیگر را برآورده کنند انتظارات واقع بینانه از ازدواج خود داشته باشند و در ارزش های اخلاقی و معنوی به یکسان نسبی برسند و اگر به دنبال یک همراه همدل عشق و شریک مناسب می گردیم بدانیم بر روی برنامه درست از ازدواج تاکید می کنیم و مسیر درستی را طی کرده ایم و اینجاست که ما می توانیم تسلط کاملی بر زندگی خودمان داشته باشیم./ع2


1824337
 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار فرهنگی‌هنری

فرهنگی‌هنری
«باشگاه خبرنگاران» سرپرست دفتر بازاریابی وزارت میراث‌فرهنگی از برگزاری چهار تور آشناسازی با عنوان پروژه سلام ایران و در پی آن سفر ۲۰ اینفلوئنسر جوان چینی به کشور خبر داد.
فرهنگی‌هنری
«باشگاه خبرنگاران» شصتمین نشست ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر با حضور وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی امروز شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ برگزار شد.
فرهنگی‌هنری
«باشگاه خبرنگاران» شصتمین نشست ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر با حضور وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی امروز شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ برگزار شد.
فرهنگی‌هنری
«باشگاه خبرنگاران» برخی از ناشران با حضور در نمایشگاه کتاب مسقط شرکت در چنین رویداد‌هایی را یکی از عناصر مهم توسعه فرهنگی کشور دانستند.
فرهنگی‌هنری
«باشگاه خبرنگاران» سخنگوی سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از انتخاب مصلی امام خمینی (ره) به‌عنوان محل برگزاری سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران خبر داد.
فرهنگی‌هنری
«باشگاه خبرنگاران» معاون گردشگری گفت: نحوه عملکرد و برخورد با گردشگران در نوروز ۱۴۰۳ که امسال مصادف با ایام ماه رمضان است، مصوبه شورای فرهنگ عمومی منشور فعالیت است.
فرهنگی‌هنری
«باشگاه خبرنگاران» آمار هفتگی فروش و تماشاگران نمایش تالار‌های اصلی، چهارسو، قشقایی، سایه، کارگاه نمایش و کافه‌تریای چارسو و قشقایی مجموعه تئاتر شهر از رشد مخاطبان نمایش کودک و ایرانی خبر داد.
فرهنگی‌هنری
«باشگاه خبرنگاران» سریال «لوله‌کش‌های کاخ‌سفید» در گونه زندگینامه، درام و تاریخی محصول آمریکا در سال ۲۰۲۳ قرار است از شبکه سه سیما پخش شود.
فرهنگی‌هنری
«باشگاه خبرنگاران» ثبت‌نام از ناشران خارجی برای حضور در سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از امروز (شنبه ۱۲ اسفندماه ۱۴۰۲) آغاز شد.
فرهنگی‌هنری
«باشگاه خبرنگاران» نمایشگاه «گلریزان هنر ایران» با آثار جمعی از هنرمندان فقید و پیشکسوت همچون غلامحسین امیرخانی و محمد احصایی در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است